ZAŚPIEWAJMY RADOŚNIE SWOJEJ OJCZYŹNIE

11 listopada to bardzo ważna data dla wszystkich Polaków. Przypomina nam, że raz zdobyta wolność nie jest czymś trwałym i oczywistym, że trzeba ją pielęgnować.

Z okazji tej ważnej rocznicy odbyły się w Długosiodle uroczystości patriotyczne, które rozpoczęły się mszą św. celebrowaną przez proboszcza parafii ks. Zygfryda Żebrowskiego. Homilia nawiązywała do długotrwałej i okupionej wieloma ofiarami walki Polaków o wolną i niepodległą Polskę. W uroczystej mszy uczestniczyły poczty sztandarowe szkół, Ochotniczych Straży Pożarnych i kombatantów. O oprawę muzyczną zadbał chór parafialny pod batutą Wiesława Piątkowskiego.

Wieczorem mieszkańcy gminy spotkali się w Centrum Kultury by wspólnie śpiewać pieśni patriotyczne i żołnierskie. Wydarzeniu towarzyszyła myśl Adam Mickiewicza zawarta w poemacie „Konrad Wallenrod”:
„Płomień rozgryzie malowane dzieje,
Skarby mieczowi spustoszą złodzieje,
Pieśń ujdzie cało”.

Święto było okazją do przypomnienia pieśni i piosenek, które śpiewano niegdyś w polskich domach. Dzieci, młodzież i seniorzy zaśpiewali utwory, które towarzyszyły narodowi polskiemu w ważnych wydarzeniach dziejowych. Wielopokoleniowe, wspólne śpiewanie wzmocniło więzi wśród lokalnej społeczności i przypomniało naszą historię. Nawet publicznność podśpiewywała wraz z wykonawcami pieśni „Pierwsza Brygada”, „Jak długo w sercach naszych”, „Polskie kwiaty”, „Maki”, „Dziewczyna z granatem”, „Serce w plecaku”, „Ojczyzno ma”, „Rozkwitały pąki białych róż” czy „Jest takie miejsce”. Pierwszoklasiści z Zespołu Szkół w Starym Bosewie zaśpiewali „Jesteśmy Polką i Polakiem”. Wspaniale zaprezentowali się uczniowie z koła wokalno – tanecznego przy Szkole Podstawowej w Długosiodle, reprezentansi szkół w Dalekiem, Sieczychach, Blochach oraz młodzież z Gminnego Teatru Edukacyjno – Profilaktycznego „Profil”. Swój wokalny kunszt zaprezentowali seniorzy z klubów: „Złota Jesień”, „Jutrzenka”, „Niezapominajka”, „Zosieńka” i „Strażnicy tradycji”. Wszystkie grupy otrzymały statuetki oraz piękne wydania śpiewników, zawierających najpiękniejsze pieśni patriotyczne pt. „Księga patriotyczna – cześć polskiej ziemi”. Nagrody wręczyły Przewodnicząca Rady Gminy Maria Gałązka i Zastępca Wójta Ewa Karczewska. Patronat nad uroczystością objęła Lokalna Grupa Działania „Równiny Wołomińskiej”, która razem z Gminną Biblioteką Publiczną w Długosiodle były fundatorami nagród.

Na koniec w zdecydowanie bardziej rozrywkowym repertuarze zaprezentowały się panie z zespołu „Con Amore”: Monika Gajownik, Joanna Kobiałka, Anna Chędoszko-Papis i Larysa Kawecka. Akompaniował Zbigniew Zdunek.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Grzegorz

Biuletyn urzędowy

Kontakt w sprawach technicznych

 • Urząd Gminy Długosiodło
  ul. Kościuszki 2
  07-210 Długosiodło
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • tel. 29 64-23-650

Kontakt w sprawie treści strony

 • GCIKSiR w Długosiodle
  ul. Królowej Jadwigi 36
  07-210 Długosiodło
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • tel. 29 74-12-187

www.dlugosiodlo.pl

Witryna prowadzona jest przez Urząd Gminy Długosiodło oraz Gminne Centrum Informacji, Kultury, Sportu i Rekreacji w Długosiodle.

 

Strona korzysta z plików cookie dla celów technicznych. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.