Dożynki Gminne 2018

Dożynki odbyły się w odpust św. Rocha – patrona parafii. Tradycyjnie święto plonów rozpoczęło się nabożeństwem w intencji rolników. Po mszy świętej ulicami Długosiodła przeszedł dożynkowy korowód a w nim delegacje sołectw z wieńcami dożynkowymi, władze gminy, goście i mieszkańcy.

Dalsze obchody odbyły się na skąpanym w słońcu placu targowym, nad którym unosiły się zapachy świeżych wypieków i regionalnych przysmaków przygotowanych przez sołectwa i prezentowanych na udekorowanych ziołami, kwiatami i owocami stoiskach. Zgodnie z tradycją Starostwie Dożynek – Iwona i Adam Gąsiewscy z Ostregokołu Włościańskiego przekazali chleb jako symbol pracy rąk ludzkich wójtowi Stanisławowi Jastrzębskiemu, zastępcy Ewie Karczewskiej oraz wiceprzewodniczącemu rady Krzysztofowi Kowalskiemu, którzy przyrzekli dzielić go sprawiedliwie.

Nasi rolnicy gospodarują na najsłabszych glebach, ale dzięki ich poświęceniu ta ziemia cały czas rodzi. Chcemy życzyć rolnikom w całym kraju, żeby ich praca była zawsze szanowana – tymi słowami zwrócił się do zebranych wójt Stanisław Jastrzębski. Życzenia rolnikom złożyli również radni Sejmiku Województwa Mazowieckiego Mirosław Augustyniak i Marian Krupiński oraz radny powiatowy Krystian Pędzich. Zgodnie z tradycją, samorządowcy podzielili się chlebem ze społecznością zgromadzoną na uroczystości.

Władze gminy wyróżniły dyplomami rolników, którzy swoją efektywną pracą wnoszą największy wkład w rozwój lokalnej społeczności. W tym roku byli to: Iwona i Adam Gąsiewscy, Urszula i Mirosław Kądzielowie oraz Danuta Gałązka. Nagrodzono również największych producentów mleka. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Grodzisku Maz. wyróżniła: Marię i Mieczysława Łyczkowskich, Urszulę i Krzysztofa Fabisiaków, Annę i Sylwestra Gołębiewskich, Halinę i Andrzeja Orłowskich, Barbarę i Tomasza Karamuzów, Dorotę i Bogdana Mostowskich. PPHU „Mleks” nagrodziła Renatę i Andrzeja Żebrowskich, Ewę i Jana Szyszkowskich, Agatę i Wiesława Mostowskich, Justynę i Tadeusza Pałubińskich oraz Kamila Kanię.

Nie mogło zabraknąć tradycyjnych wieńców, nad którymi mieszkańcy poszczególnych wiosek pochylali się przez wiele dni. Wieńce były przepiękne, w zdecydowanej większości wykonane z kłosów zbóż, ziół, ziaren, warzyw i owoców. Przybrały różnorodne kształty i bardzo ciekawe formy. Zawierały symbole związane z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Wykonały je sołectwa: Znamiączki, Kalinowo, Wólka Grochowa, Chrzczanka Włościańska, Grupa Samopomocowa „SuperMama”, Stowarzyszenie „Grądy Szlacheckie Moja Wieś”, kluby seniora „Jutrzenka” z Jaszczułt, Akademia Aktywnych Seniorów z Bloch, „Bosewskie Starszaki”, „Strażnicy Tradycji”z Chrzczanki Włościańskiej, „Złota Jesień” i „Niezapominajka” z Długosiodła, „Zosieńka” z Siechych oraz Grupa „Nasza Struga”.

Za stoiska kulinarne z pysznymi, tradycyjnymi potrawami nagrodzono „SuperMamy”, „Naszą Strugę”, „Grądy Szlacheckie -Moja Wieś”, Klub Seniora „Jutrzenka” i Koło Gospodyń Wiejskich z Sieczych.Dożynki były również okazją do nagrodzenia laureatów konkursu plastycznego „Dla Niepodległej – projekt muralu”. Do udziału w konkursie Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Gminy Długosiodło zaprosiło w ramach projektu „Przyśniła się… Polska czekana przez tyle lat”. I miejsca w dwóch kategoriach zajęły: Wiktoria Frontczak i Dorota Grzonek, II – Matylda Biernat i Marta Grzonek III – Magdalena Grzonek i Kinga Biernat. Zadanie jest dofinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Część artystyczną rozpoczął koncert czterogłosowego chóru parafialnego, który może poszczycić się stuletnią historią. Ponad 50 lat chór prowadził organista Wiesław Piątkowski. Na ostatniej sesji Rada Gminy Długosiodło nadała mu honorowe obywatelstwo. Wręczenia dokonali przewodnicząca Maria Gałązka wraz z radą i wójt Stanisław Jastrzębski.Dożynkowy program artystyczny był tak różnorodny, by każdy mógł znaleźć odpowiedni gatunek muzyki dla siebie. Folklor warszawski zaprezentowała działająca od ponad 20 lat Kapela z Targówka. Piękne i znane utwory z pogranicza opery i operetki zaśpiewali Artyści Scen Poznańskich: Emilia Zielińska, Sylwia Strugińska, Oskar Jasiński i Klaudiusz Kapłon. Publiczność powędrowała „Z arią i piosenką przez świat” z wielkim zapałem. Artyści nawiązali świetny dialog z publiką, która z chęcią wtórowała przy znanych utworach. Ten koncert pokazał, że kultura zdecydowanie nie jest nudna!Na scenie zaprezentowali się lokalni artyści - członkowie Stowarzyszenia „Teraz My” z Kalinowa i „Nasza Struga” z Wólki.Dożynki zakończyły się w rytmach disco. Wystąpił Dawid Bedecki, a potem gwiazda wieczoru – zespół Joker.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Grzegorz

Biuletyn urzędowy

Kontakt w sprawach technicznych

 • Urząd Gminy Długosiodło
  ul. Kościuszki 2
  07-210 Długosiodło
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • tel. 29 64-23-650

Kontakt w sprawie treści strony

 • GCIKSiR w Długosiodle
  ul. Królowej Jadwigi 36
  07-210 Długosiodło
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • tel. 29 74-12-187

www.dlugosiodlo.pl

Witryna prowadzona jest przez Urząd Gminy Długosiodło oraz Gminne Centrum Informacji, Kultury, Sportu i Rekreacji w Długosiodle.

 

Strona korzysta z plików cookie dla celów technicznych. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.