„Kurtyna w górę” - premiera spektaklu „Obłudnicy - Czarcie wesele”

Przy wejściu na salę biesiadników zapraszała młoda para i teściowie. Dalej rozgrywały się sceny jak na prawdziwym weselu - tańce, biesiadne przyśpiewki, barwne stroje weselników. „Jak czart zaprasza do pełnego stołu dzieją się rzeczy dziwne - siedzisz przy pełnym stole a się nie najadasz, jesz ale się nie najadasz, jesz dużo a jesteś głodny, bawisz się wesoło a niby jesteś smutny, dobrze życzysz gębą swoją bo przecież składasz życzenia wszelkiej pomyślności na nowej drodze, a w głębi serca nienawidzisz tych, których jesteś gościem”. Takie słowa padły w trakcie wspólnej biesiady. Goście weselni patrzyli na siebie z niechęcią, nie kryli obłudy i zawiści, rodzice pary młodej kłócili się o pieniądze, a państwo młodzi zamiast patrzeć sobie w oczy, pogrążeni byli w wirtualnym świecie. Robili na bieżąco selfie i zamieszczali w internecie. (#para_młoda #tesciowa #love #wesele). W rolę Pary Młodej wcielili się Julia Majewska i Czarek Skarpetowski.

Spektakl połączył różne pokolenia - młodzież razem z seniorami pokazali świat folkloru i ludowych mądrości, dobrze się przy tym bawiąc. W trakcie tej wspólnej zabawy w weselnikach nastąpiła przemiana. Ciąg zdarzeń sprawił, że dostrzegli swoje przywary i złe postępowanie. Za starościną weselną powtórzyli ważne postanowienie: „Otwórzmy swe serca. Uczmy się być razem. Tak naprawdę razem…” Postanowili wejść na nową drogę życia - jak młoda para (której zabrano telefony) – nie zamykać się we własnych światach małostkowości, skupić się na tym co się wokół dzieje. Po tej deklaracji nastąpiło nowe, lepsze wesele, z odmienionymi gośćmi.

Spektakl powstał podczas projektu „Kurtyna w górę! - międzypokoleniowe warsztaty teatralno - wokalne”, realizowanego przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Długosiodło. Zadanie dofinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego). Aktorzy i wokaliści przygotowywali się do premiery od początku września.

Obsada spektaklu:
Starościna Weselna - Krystyna Długołęcka, Wodzirej - Leszek Pielach, Młoda Para: Julia Majewska, Czarek Skarpetowski, Rodzice panny młodej - Kazimierz Koczkodon i Bogumiła Grudzińska; matka pana młodego - Zofia Cholewska, Narcyz - Jan Długołęcki, Przekupa i żona molestanta - Wiesława Budek, Kelnerka - Hanna Schmitt, Kelnerka - Anna Nizińska, Kokietka - Marianna Damętka, Obgadywaczka - Janina Szredzińska, Molestant - Stanisław Budek, Żona Wodzireja - Apolonia Pielach, Tajemnicza Śpiewaczka (Pieśń Obłudnika) - Teresa Paradowska. Uczestnicy wesela - goście i muzykanci.

Spektakl powstał na podstawie dramatu Darii Galant. Autorka zajęła się również reżyserią. Oprawę muzyczną przygotowała Agnieszka Łazicka-Andrusiuk.

Ewa Krysiak