"SOS dla życia"

Świadomy kierowca i świadomy pieszy gwarantują bezpieczeństwo na drogach. Niestety wciąż tysiące osób ginie w wyniku wypadków drogowych. Powodują je zarówno kierujący pojazdami jak i piesi. Czasami wypadek ze skutkiem śmiertelnym odbywa się z winy rowerzysty. Dlatego tak ważne jest, aby ustawicznie edukować wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Kolejnym problemem jest brak umiejętności udzielenia pierwszej pomocy osobie potrzebującej. Obliguje nas do tego prawo, które nakłada nawet sankcje karne za bierność w przypadku zagrożenia czyjegoś życia. Niestety nadal znaczna część społeczeństwa nie wie, jak pomóc osobie poszkodowanej. Widząc człowieka potrzebującego pomocy nie robi nic, ewentualnie wzywa pogotowie ratunkowe. Pierwsza pomoc to coś, czego każdy dorosły człowiek w Polsce powinien się nauczyć.

Wychodząc naprzeciw tym problemom, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Długosiodło zorganizowało cykl działań mających poprawić bezpieczeństwo w ruchu drogowym pieszych, rowerzystów, kierowców oraz pasażerów w ramach projektu „SOS dla życia – cykl szkoleń z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym i udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej”. W maju br. mieszkańcy naszej gminy uczestniczyli w wykładzie na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym z udziałem instruktora zawodowo zajmującą się szkoleniem kierowców. Uczestnicy wykładu otrzymali bezpłatnie elementy odblaskowe poprawiające widoczność na drodze po zmroku. Ponad sto osób skorzystało z cyklu szkoleń z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Trzygodzinne szkolenia odbywały się w maju i czerwcu. Przeprowadził je ratownik medyczny pracujący w wyszkowskim pogotowiu ratunkowym. Każdy uczestnik szkolenia otrzymał zaświadczenie potwierdzające ukończenie szkolenia oraz bezpłatny komplet gadżetów odblaskowych (opaskę odblaskową LED oraz brelok).

Podczas wydarzenia "Powitanie lata" zorganizowano pokaz ratowania życia poszkodowanych w wypadku drogowym. Akcję przeprowadzili strażacy z jednostki OSP w Długosiodle, będący w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. Zaprezentowali swój profesjonalizm w udzielaniu pomocy osobie uwięzionej w uszkodzonym samochodzie po wypadku drogowym. Strażacy rozcinali samochód i pokazywali jak należy zabezpieczyć i wydostać ciało poszkodowanego z wnętrza uszkodzonego auta. Następnie ratownik medyczny przeprowadził dla zgromadzonej wokół sceny publiczności prezentację ratowania życia, polegającą na prawidłowym przeprowadzeniu resuscytacji, czyli masażu serca i sztucznego oddychania. Uczestnicy pokazu otrzymali elementy odblaskowe.

W trakcie festynu publiczność wzięła udział w konkursach zręcznościowych dla rodzin. Trzeba było wykazać się znajomością przepisów ruchu drogowego oraz umiejętnościami jazdy na rowerze na specjalnie przygotowanym torze przeszkód. Trzy najlepsze zespoły (dwuosobowe: rodzic z dzieckiem) w każdym konkursie otrzymały nagrody rzeczowe. Celem realizacji zadania była poprawa stanu bezpieczeństwa uczestniczących w ruchu drogowym, popularyzowanie podstawowych zasad i umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz rozwijanie poczucia odpowiedzialności za zdrowie, bezpieczeństwo własne i innych użytkowników dróg.


ZADANIE SFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Ewa Krysiak

Biuletyn urzędowy

Kontakt w sprawach technicznych

 • Urząd Gminy Długosiodło
  ul. Kościuszki 2
  07-210 Długosiodło
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • tel. 29 64-23-650

Kontakt w sprawie treści strony

 • GCIKSiR w Długosiodle
  ul. Królowej Jadwigi 36
  07-210 Długosiodło
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • tel. 29 74-12-187

www.dlugosiodlo.pl

Witryna prowadzona jest przez Urząd Gminy Długosiodło oraz Gminne Centrum Informacji, Kultury, Sportu i Rekreacji w Długosiodle.

 

Strona korzysta z plików cookie dla celów technicznych. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.