Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Uroczystość 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Gminie Długosiodło odbyła się we wtorek 3 września. Wzięły w niej udział delegacje szkół, Nadleśnictwa Wyszków, Ochotniczej Straży Pożarnej, Związku Piłsudczyków RP, kombatantów i samorządów. Rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele parafialnym pw. NMP w intencji poległych. Następnie złożono kwiaty pod tablicą na frontonie kościoła, upamiętniającą żołnierzy Armii Krajowej poległych w bitwie pod Pecynką.

Druga część obchodów odbyła się w Bosewie Nowym. Tutaj odsłonięto tablicę historyczną upamiętniającą 1 Dywizję Piechoty Legionów pod dowództwem gen. bryg. Wincentego Kowalskiego, działającą w składzie Grupy Operacyjnej „Wyszków”. 4 września 1939 roku żołnierze tejże dywizji zatrzymali się po długim marszu w lesie w okolicach Długosiodła. Tutaj pierwszą wojenną Mszę św. odprawił mjr ks. Franciszek Tyczkowski, wojenny kapelan 1 Pułku Piechoty Legionów, szef służby duszpasterskiej 1 Dywizji Piechoty Legionów. Odsłonięcia dokonali wójt Stanisław Jastrzębski, przewodnicząca rady gminy Teresa Paradowska oraz Konrad Wróbel, który podziękował wójtowi za szczególne zaangażowanie. Gdyby nie pan, do tej uroczystości by nie doszło. Jesteśmy panu wdzięczni, że cały czas nam pan pomaga. Ta gmina jest jedną z nielicznych w Polsce, gdzie jest tyle miejsc pamięci”. Uczestnicy uroczystości oddali również hołd bohaterom Akcji Burza przy pomniku w Pecynce i bestialsko zamordowanym cywilom w Lipniaku Majoracie. To miejsce ma dla mieszkańców szczególne znaczenie. Jest uświęcone krwią 448 osób zamordowanych przez Wehrmacht w 1944 roku w odwecie za działania bojowe Armii Krajowej. – „Cicha wioska wpisana w tragiczne dzieje Polski. Miejsce, które skłania do głębokiej zadumy nad przeszłością, w imię przyszłości. Zobowiązuje do pamięci o męczeńskiej śmierci niewinnych ludzi. Płacz maleńkich dzieci w krajobrazie Puszczy Białej niesie wstrząsające przesłanie: Los nasz dla was przestrogą ma być - nie legendą. Jeśli ludzie zamilkną, głazy wołać będą”. Tymi słowami powitała zebranych wokół pomnika uczestników uroczystości prowadząca Ewa Krysiak.

Tragiczną historię przypomniała dyrektor szkoły w Długosiodle Urszula Kmoch. Wiersze Zenona Kozłowskiego, mieszkańca gminy, obecnego na uroczystości, recytowali uczniowie szkoły w Długosiodle: „Pamięć po latach” – Roksana Urraso, „Pokłosie bitwy pod Pecynką” – Jan Dyl.

Modlitwy w intencji poległych odmówili wraz z zebranym kapelan piłsudczyków ks. Paweł Stachecki i ks. proboszcz Zygfryd Żebrowski.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Grzegorz

Biuletyn urzędowy

Kontakt w sprawach technicznych

 • Urząd Gminy Długosiodło
  ul. Kościuszki 2
  07-210 Długosiodło
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • tel. 29 64-23-650

Kontakt w sprawie treści strony

 • GCIKSiR w Długosiodle
  ul. Królowej Jadwigi 36
  07-210 Długosiodło
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • tel. 29 74-12-187

www.dlugosiodlo.pl

Witryna prowadzona jest przez Urząd Gminy Długosiodło oraz Gminne Centrum Informacji, Kultury, Sportu i Rekreacji w Długosiodle.

 

Strona korzysta z plików cookie dla celów technicznych. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.