XVII Wielkie Grzybobranie

Wielkie Grzybobranie, zorganizowane przez Gminę Długosiodło i Nadleśnictwo Wyszków, odbyło się już po raz siedemnasty. Grzybów tym razem nie było zbyt wiele ale publiczność wyjątkowo dopisała. Wydarzenie przyciąga zawsze uczestników ze względu na różnorodność atrakcji związanych z ekologią, dobrym smakiem i elementami artystycznymi. Pogoda też nie zawiodła, więc wszyscy doskonale się bawili do późnego wieczora. Organizatorzy podkreślali, że zbieranie grzybów jest ważne, ale najważniejsze jest obcowanie z przyrodą. Drużyny aktorów, dziennikarzy i samorządowców, które wyruszyły do lasu w ich poszukiwaniu, mogły się przede wszystkim podelektować śpiewem ptaków i wyjątkowymi odgłosami Puszczy Białej.

Wójt Stanisław Jastrzębski zapewnił wszystkich, że grzybów jest mało, ale zawsze po grzybobraniu w lasach następuje wysyp.
W Wielkim Grzybobraniu wzięło udział 14 drużyn, które zebrały 52,47 kg grzybów.
W kategorii aktorów zwyciężyła drużyna w składzie: Agata Załęcka, Dominika Gwint, Joanna Kupińska i Jakub Kwiatkowski, która przywiozła 7,01 kg grzybów. II miejsce, z wynikiem 5,77 kg, zajęli: Marianna Zydek, Aleksandra Przesław, Krzysztof Chodorowski i Dawid Czupryński.
W kategorii dziennikarzy zwyciężyła ekipa Nowego Wyszkowiaka – 4,95 kg. II miejsce zajęła drużyna Uniwersytetu Jagiellońskiego (2,66 kg), III – Wyszkowiaka (1,58 kg).
W kategorii samorządowców I miejsce zajęła drużyna Starostwa Powiatowego -9,04 kg. II miejsce Urząd Miejski - 8,57 kg, III – Gmina Warszawa-Natolin - 4,40 kg.

Nieodłącznym elementem Grzybobrania są liczne stoiska, gdzie można posmakować różnorodnych potraw, głównie z grzybami. W tym roku stoiska przygotowały Grupa SuperMama, sołectwa Ostrykół Włościański, Ostrykół Dworski, Stare Suski i Łączka, Stowarzyszenie Grądy Szlacheckie “Moja Wieś”, Klub Seniora “Jutrzenka” z Jaszczułt, grupa nieformalna “Nasza Struga” oraz Koła Gospodyń Wiejskich z Sieczych, “Ochudnianki”, “Gajowianki” z Leszczydołu Starego i z Dalekiego w gminie Wąsewo.
Dla nich zorganizowano konkurs na najsmaczniejszą potrawę z grzybami. Trudnego zadania oceny dań podjęli się: Ewa Karczewska, Beata Kiliańczyk-Szawłowska, Teresa Paradowska, Stanisław Jastrzębski i znany aktor Olgierd Łukaszewicz. I miejsce zajęły nadziewane ziemniaki sołectwa Łączka, II – kaszotto z leśnymi grzybami Koła Gospodyń Wiejskich w Sieczychach, III – grzybowy zawijaniec sołectwa Stare Suski.
Kolejki ustawiały się również przy stoiskach kół łowieckich: Barbara, Bór, Bekas, Kamionka, Dzik obw. 194, Dzik obw. 193, Leszczyna, Lis i Czajka. Koła wzięły udział w oddzielnym konkursie – na najsmaczniejszą potrawę myśliwską. Jurorzy - Wojciech Kwiatkowski, Janusz Świderek i Waldemar Wańczyk I miejsce przyznali kołu Lis za schab z dzika zapiekany w chlebie. II miejsce zajęły przygotowane przez koło Barbara roladki z dzika zawijane boczkiem w sosie borowikowym z plackami ziemniaczanymi i karmelizowanymi mini buraczkami. Nagrodę za III miejsce otrzymało koło Bekas za comber z sarny z risotto z grzybami.
Konkurs na najlepszą domową nalewkę “Smak puszczy” też cieszył się w tym roku dużym zainteresowaniem. Jurorzy Waldemar Żmijewski, Adam Przybysz i Kazimierz Sikorski najwyżej ocenili wiśniówkę koła łowieckiego “Czajka” z Pułtuska. II miejsce przyznali mirabelówce Moniki Banaszek, III – nalewce leśny bukiet Koła Gospodyń Wiejskich w Sieczychach.

Mnóstwo atrakcji przygotowały przy swoich stoiskach Lasy Państwowe. Dzieci chętnie wykonywały, z pomocą leśników i rodziców, karmniki dla ptaków. Było wiele konkursów, degustacji, a nawet pamiątkowe zdjęcia w Fotobudce Star. Przed sceną widzowie z zainteresowaniem obejrzeli najpierw pokaz tresury psów Control Dog i zawody drwali, które wygrał Andrzej Rutkowski. II miejsce zajął Piotr Sowa, III – Andrzej Wiśniewski.
Dużo działo się też na scenie. Zanim grzybiarze wrócili z lasu, publiczność bawiła się przy dźwiękach zespołów Leśna Brać i The Woods. Wystąpili też uczniowie Szkoły Podstawowej w Dalekiem. Zespół Daj To Głośniej zagrał przebój tego lata pt. “Mama ostrzegała”. Miłośników kabaretu przyciągnął Grzegorz Halama - jeden z najpopularniejszych polskich kabareciarzy W oczekiwaniu na gwiazdę wieczoru grał miejscowy zespół Demix. Prosto z Podhala do Długosiodła przyjechał zespół Baciary. Muzyka i show w wykonaniu górali zadowoliło nie tylko fanów zespołu. Ci, którzy po raz pierwszy usłyszeli “Żyje się raz”, “Oczy zielone”, “Nic do stracenia”, czy “Jak się bawią ludzie” „piszczeli” z zachwytu. Rozbawiona i roztańczona publiczność bawiła się wyśmienicie

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Grzegorz

Biuletyn urzędowy

Kontakt w sprawach technicznych

 • Urząd Gminy Długosiodło
  ul. Kościuszki 2
  07-210 Długosiodło
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • tel. 29 64-23-650

Kontakt w sprawie treści strony

 • GCIKSiR w Długosiodle
  ul. Królowej Jadwigi 36
  07-210 Długosiodło
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • tel. 29 74-12-187

www.dlugosiodlo.pl

Witryna prowadzona jest przez Urząd Gminy Długosiodło oraz Gminne Centrum Informacji, Kultury, Sportu i Rekreacji w Długosiodle.

 

Strona korzysta z plików cookie dla celów technicznych. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.