Obchody Dnia Niepodległości

Świętowanie odzyskania niepodległości rozpoczęła uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny z udziałem pocztów sztandarowych, władz gminy i przedstawicieli instytucji i organizacji. Liturgię mszy uświetnił występ Chóru Parafialnego, który zaśpiewał pieśni patriotyczne i legionowe.

Wieczorem mieszkańcy gminy spotkali się w Centrum Kultury, gdzie wspólne świętowanie rozpoczął występ uczniów Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki widowiskiem „Polska Niepodległa”. Przypomnieli trudną historię Ojczyzny, jej wzloty i upadki, wojny, niewolę i czasy wielkiej potęgi. Wyrazili swoje uczucia za pośrednictwem wielkich dzieł poetów i muzyką patriotyczną.

Tego wieczoru uczczono też 200 rocznicę urodzin wielkiego kompozytora, ojca polskiej opery narodowej, Stanisława Moniuszki. Rok 2019 Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił Rokiem Stanisława Moniuszki, uznając jego dzieła muzyczne za utwory o szczególnym znaczeniu.

Jego wielkie opery takie jak „Halka”, „Straszny dwór” są odzwierciedleniem wybitnej polskości i patriotyzmu, do dzisiaj stanowią inspirację dla wielu artystów. Są katechizmem polskości, dzięki któremu przetrwały kolejne pokolenia Polaków. Gdy Polski nie było na mapie świata, dawały nadzieję i sprawiały, że dziś żyjemy w wolnym kraju.

Koncert „Moniuszko nie tylko na poważnie” w wykonaniu Eweliny Sielskiej-Badurek (śpiew), Julii Samojło (pianino), Patryka „TikTaka” Mateli (beatbox, który wcześniej poprowadził warsztaty dla młodzieży) i Mikołaja Pałosza (wiolonczela). Wykonali m.in. pieśni „Polna różyczka”, „Dziad i baba”, „Złota rybka”, „Niedźwiadek” i „Prząśniczka”.

Projekt „Moniuszko w dwóch odsłonach” zorganizowało Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów a dofinansował Samorząd Województwa Mazowieckiego. Patronatem honorowym objął Wójt Gminy Długosiodło. Nowy Wyszkowiak był patronem medialnym.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Ewa Krysiak

Biuletyn urzędowy

Kontakt w sprawach technicznych

 • Urząd Gminy Długosiodło
  ul. Kościuszki 2
  07-210 Długosiodło
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • tel. 29 64-23-650

Kontakt w sprawie treści strony

 • GCIKSiR w Długosiodle
  ul. Królowej Jadwigi 36
  07-210 Długosiodło
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • tel. 29 74-12-187

www.dlugosiodlo.pl

Witryna prowadzona jest przez Urząd Gminy Długosiodło oraz Gminne Centrum Informacji, Kultury, Sportu i Rekreacji w Długosiodle.

 

Strona korzysta z plików cookie dla celów technicznych. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.