XVIII Wielkie Grzybobranie

173,77 kg grzybów zebrano w niedzielę 12 września podczas Wielkiego Grzybobrania w Długosiodle. W grzybowe szranki stanęły drużyny dziennikarzy, aktorów i samorządowców.

Wydarzenie tradycyjnie już przyciągnęło liczną publiczność, gdyż oferowało mnóstwo różnorodnych atrakcji. Gdy drużyny wyruszyły na grzyby do lasu, oczekujący na ich powrót wysłuchali koncertu Zespołu Sygnalistów Myśliwskich „AKTEON”, składającego się ze studentów Wydziału Leśnego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. W trakcie swojej działalności artystycznej zespół rywalizował z czołówką zespołów sygnalistów myśliwskich Europy na licznych konkursach, przeglądach i festiwalach. Zdobył złotą odznakę Mistrzostw Europy w Muzyce Myśliwskiej i czterokrotnie najwyższy laur środowiska muzyki myśliwskiej, czyli Róg Wojskiego. Potem zespół „Sylaba” wykonał wyjątkowy flash mob, czyli uliczny pokaz taneczno-akrobatyczny, wzbogacony licznymi bardzo efektownymi akrobacjami. Kilkunastominutowe show zachwyciło licznie zgromadzoną publiczność. Imprezę poprowadził dziennikarz, prezenter, konferansjer i publicysta Roman Czejarek. Otwarcia dokonali Wójt Gminy Długosiodło Stanisław Jastrzębski, Nadleśniczy Nadleśnictwa Wyszków Waldemar Wańczyk oraz Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Marek Roman. Witając wszystkich uczestników zwrócili uwagę na ekologiczno - edukacyjny aspekt tego wydarzenia i promocję okolicznych lasów, pięknej przyrody. Towarzyszyli im na scenie byli nadleśniczowie Waldemar Żmijewski i Wojciech Kwiatkowski. O 13.00 przyszedł czas na sprawdzenie efektów grzybobrania i po zważeniu grzybów okazało się, że drużyna aktorów: Dawid Czupryński, Katarzyna Chorzępa, Marcel Sabat i Agnieszka Wielgosz zebrała (28,80 kg grzybów) , stając tym na najwyższym stopniu podium. Drugie miejsce (13,60 kg grzybów) zajęli: Żora Korolyov, Anna Sandowicz, Agata Załęcka i Jakub Kwiatkowski - rzecznik Polskiego Związku Piłki Nożnej. W kategorii "Dziennikarze" zwyciężyła drużyna "Nowego Wyszkowiaka", która zebrała 18,90 kg grzybów, II miejsce zajęła drużyna Uniwersytetu Jagiellońskiego - 17,81 kg, a III - "Wyszkowiak" - 15,52 kg. W kategorii „Samorządowcy” I miejsce zajęła drużyna Starostwa Powiatowego w Wyszkowie. Rekordziści zebrali 34,31 kg. grzybów. II miejsce zajęła drużyna Gminy Brańszczyk - 24,58 kg, III - Samorząd Województwa Mazowieckiego - 20,20 kg.

Grzyby w roli głównej występowały też w regionalnych daniach serwowanych na stoiskach wiejskich. Miejscowe gospodynie po raz kolejny zaprezentowały swój kunszt kulinarny m. in. przygotowując dania na konkurs wyłaniający najsmaczniejszą potrawę z grzybami. Jurorom najbardziej zasmakowały flaczki z kani z pierożkiem z grzybami, przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich w Sieczychach. Drugie miejsce zajęła grupa samopomocowa "SuperMama", a trzecie - "Nasza Struga". Był także konkurs na najlepszą domową nalewkę zatytułowany „Smak puszczy”. Komisji konkursowej najbardziej zasmakowały: "Agrestowa rozkosz" Kingi Biernat, "Ostra róża" grupy "Nasza Struga" i "Ziołowe szaleństwo" Moniki Banaszek.

Degustację potraw grzybowych dla uczestników imprezy przygotowały koła gospodyń wiejskich ze Starych Susk i Sieczychach, grupy "SuperMama" i "Nasza Struga", Stowarzyszenie " Grądy Szlacheckie - Moja wieś", sołectwo Łączka oraz gospodynie z Dalekiego, Ochudna i Leszczydołu Starego. Jadłem częstowały także okoliczne koła łowieckie: "Dzik", "Bekas", "Czajka", "Bór", "Barbara", "Lis" i "Leszczyna". Jak co roku najdłuższa kolejka ustawiła się do grzybowej zupy ugotowanej przez kucharki na co dzień gotujących obiady dla uczniów z całej gminy.

Nadleśnictwo Wyszków zorganizowało tego dnia wiele konkursów i pokazów. Spośród wszystkich najwięcej emocji wywołały zawody drwali, w których zwyciężył Albert Wiśniewski, drugie miejsce zajął Jakub Morsztyn, a trzecie Andrzej Wiśniewski. Można było też sprawdzić swoje umiejętności manualne wykonując własnoręcznie budkę lęgową dla ptaków lub hotelik dla pszczół, a także nauczyć się sadzenia drzew. Ogromnym zainteresowaniem publiczności cieszył się także pokaz ptaków drapieżnych w wykonaniu grupy „Rabiec”.

W popołudniowej części artystycznej wystąpili uczniowie Zespołu Szkół w Starym Bosewie, zespoły "Avangarde" i "Kwestia 07". Gwiazdą wieczoru był zespół "Łzy", który obchodzi w tym roku 25-lecie działalności. Z tej okazji artyści wykonali 90 minutowy koncert, w którym nie mogło zabraknąć takich hitów jak "Oczy szeroko zamknięte”, "Narcyz się nazywam” i oczywiście "Agnieszka". Już po pierwszej piosence publiczność szalała, wszyscy tańczyli i śpiewali razem z zespołem, świetnie się przy tym bawiąc.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Wioleta Frontczak

Biuletyn urzędowy

Kontakt w sprawach technicznych

 • Urząd Gminy Długosiodło
  ul. Kościuszki 2
  07-210 Długosiodło
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • tel. 29 64-23-650

Kontakt w sprawie treści strony

 • GCIKSiR w Długosiodle
  ul. Królowej Jadwigi 36
  07-210 Długosiodło
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • tel. 29 74-12-187

www.dlugosiodlo.pl

Witryna prowadzona jest przez Urząd Gminy Długosiodło oraz Gminne Centrum Informacji, Kultury, Sportu i Rekreacji w Długosiodle.

 

Strona korzysta z plików cookie dla celów technicznych. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.