Bezpieczeństwo ponad wszystko

Bezpieczeństwo na drogach to ważny temat i chociaż wszyscy wiemy, jak istotne jest, żeby o nie dbać, to w praktyce jest z tym gorzej. Wskazują na to statystyki dotyczące wypadków. Liczba ofiar śmiertelnych wskutek wypadków na drogach stale wzrasta i to zarówno z winy kierujących, jak i z winy pieszych. Wciąż niezmienne pozostają przyczyny wypadków – jest to niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nie udzielenie pierwszeństwa przejazdu i nie udzielenie pierwszeństwa pieszemu. Wypadki spowodowane przez pieszych zdarzają się najczęściej przez nieostrożne wejście na jezdnię. Właśnie ta grupa użytkowników dróg stanowi większość wszystkich ofiar śmiertelnych.

Ogromne niebezpieczeństwa czyhają również na polskich drogach na rowerzystów. Ten problem jest szalenie ważny i powszechny. Najczęstszym powodem tragicznych wypadków z ich udziałem jest nieznajomość przepisów ruchu drogowego. Bezpieczeństwo uczestnictwa w ruchu drogowym zależy od świadomości i odpowiedzialności ludzi - tych za kierownicą, na chodniku, przejściu dla pieszych i na skraju szosy. Kolejnym problemem wśród polskiego społeczeństwa jest brak umiejętności udzielenia pierwszej pomocy ofiarom wypadków. Obliguje nas do tego prawo, które nakłada nawet sankcje karne za bierność w przypadku zagrożenia czyjegoś życia. Niestety nadal wielu Polaków nie wie, jak pomóc osobie poszkodowanej. Większość ludzi widząc człowieka potrzebującego pomocy nie robi nic, ewentualnie wzywa pogotowie ratunkowe, co i tak jest już postępem. Pierwsza pomoc to coś, czego każdy dorosły człowiek w Polsce powinien się nauczyć. Wychodząc naprzeciw temu ważnemu problemowi Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Długosiodło realizuje po raz kolejny zadanie z zakresu porządku i bezpieczeństwa publicznego pod tytułem „Bezpieczeństwo ponad wszystko - cykl szkoleń z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym i udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej”. Środki na jego realizację pozyskało w drodze otwartego konkursu ofert ogłoszonego przez Samorząd Województwa Mazowieckiego w obszarze „Porządek i bezpieczeństwo publiczne”, zadanie: "Wdrożenie młodzieży w zagadnienia i działania służące podnoszeniu poziomu bezpieczeństwa mieszkańców". W wyniku tego przedsięwzięcia szkoli dorosłych i młodzież klas ósmych z całej gminy. W sumie 180 osób uczestniczy w wykładach z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz szkoleniach z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczestnicy uczą się właściwego zachowania w ruchu drogowym oraz podnoszą swoje kompetencje w zakresie udzielenia pierwszej pomocy, wypracują mechanizmy odpowiedniego zachowania na miejscu wypadku. Będą bezpiecznymi uczestnikami ruchu drogowego, gdyż zasadniczym celem zajęć jest rozwijanie poczucia odpowiedzialności za zdrowie i bezpieczeństwo własne i innych użytkowników dróg. Dodatkowo wszyscy otrzymują opaski LED poprawiające widoczność na drodze. Dla młodzieży biorącej udział w projekcie zostanie zorganizowany konkurs wiedzy z bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W konkursie wezmą udział 5 - osobowe reprezentacje szkół.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Grzegorz

Biuletyn urzędowy

Kontakt w sprawach technicznych

 • Urząd Gminy Długosiodło
  ul. Kościuszki 2
  07-210 Długosiodło
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • tel. 29 64-23-650

Kontakt w sprawie treści strony

 • GCIKSiR w Długosiodle
  ul. Królowej Jadwigi 36
  07-210 Długosiodło
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • tel. 29 74-12-187

www.dlugosiodlo.pl

Witryna prowadzona jest przez Urząd Gminy Długosiodło oraz Gminne Centrum Informacji, Kultury, Sportu i Rekreacji w Długosiodle.

 

Strona korzysta z plików cookie dla celów technicznych. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.