Ścieżka Obok Drogi

W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości biblioteka zaproponowała mieszkańcom program słowno - muzyczny pt. „Ścieżka obok drogi”. Aktorka Ewa Dałkowska zaprezentowała fragmenty wspomnień Kazimiery Iłłakowiczówny o życiu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Poetka była w okresie międzywojennym osobistym sekretarzem Marszałka Piłsudskiego. Praca, której się podjęła zajmowała cały jej czas. Była mu bezgranicznie oddana i posłusznie wykonywała jego polecenia. On lubił towarzystwo poetki, często z nią rozmawiał i według jej wspomnień przekomarzał się pytając, kto jest jej szefem. Kiedy odpowiadała „Tylko pan Marszałek jest moim szefem„, zadowolony stawiał kolejne pytanie: „Kogo masz we wszystkim słuchać?„, by w odpowiedzi usłyszeć: „Pana Marszałka„. Trzecie pytanie brzmiało: „A jeśli ciebie skrzywdzę, do kogo możesz pójść na skargę?”. Piłsudski spodziewający się odpowiedzi: ”Tylko do Pana Boga w niebie”, często słyszał: ”Do pana Prezydenta Rzeczypospolitej”, na co się żartobliwie się dąsał. Marszałek był dla autorki powieści uosobieniem dobroci i nigdy nie sprawił jej przykrości. Opisuje Marszałka jako zwykłego człowieka, który ma swoje wady i zalety ale także jako wybitnego męża stanu i przywódcę narodu.

Z przeczytanych fragmentów można było dowiedzieć się o sprawach i sytuacjach, które nie wychodziły poza najważniejszy gabinet w Ministerstwie Spraw Wojskowych. Wynika z nich również, że wszystkie pieniądze, które Marszałek otrzymywał za wywiady, oddawał biednym. Obowiązkiem poetki było odpisywanie na wszystkie listy, nawet na te od zwykłych ludzi, by nikt nie czuł się zlekceważony. Rocznie przychodziło do niego ponad 30 tys. listów. Na imieniny były to 2,5 tony korespondencji. Opowieść urzekła słuchaczy, więc aktorka postanowiła przeczytać jeszcze fragment wspomnień z ostatnich godzin życia Gabriela Narutowicza pierwszego prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Dopełnieniem spotkania była muzyka na żywo w wykonaniu Dominika Rosłonia - wibrafonisty, perkusisty i pianisty. Na zakończenie wieczoru przybyli goście zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie z aktorką. Wydarzenie dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Grzegorz

Biuletyn urzędowy

Kontakt w sprawach technicznych

 • Urząd Gminy Długosiodło
  ul. Kościuszki 2
  07-210 Długosiodło
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • tel. 29 64-23-650

Kontakt w sprawie treści strony

 • GCIKSiR w Długosiodle
  ul. Królowej Jadwigi 36
  07-210 Długosiodło
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • tel. 29 74-12-187

www.dlugosiodlo.pl

Witryna prowadzona jest przez Urząd Gminy Długosiodło oraz Gminne Centrum Informacji, Kultury, Sportu i Rekreacji w Długosiodle.

 

Strona korzysta z plików cookie dla celów technicznych. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.