Finał Konkursu Recytatorskiego - "Rok Wielkich Pisarzy i Poetów Polskich"

Bieżący rok to czas rocznic gigantów polskiej literatury. Czterech spośród nich decyzją Sejmu RP stało się oficjalnymi patronami roku 2021. W ten sposób uhonorowani zostali: Cyprian Kamil Norwid w dwusetną rocznicę urodzin, Stanisław Lem, Tadeusz Różewicz oraz Krzysztof Kamil Baczyński w setną rocznicę urodzin. Z tej okazji Gminna Biblioteka Publiczna zorganizowała konkurs recytatorski pod hasłem „Rok Wielkich Pisarzy i Poetów Polskich”, skierowany do młodzieży i dorosłych. Jego celem było rozwijanie zainteresowań literackich, kształtowanie kultury żywego słowa oraz doskonalenie warsztatowych umiejętności recytatorskich.

Prezentacji utworów poetyckich i fragmentów prozy wysłuchało jury w składzie: Teresa Paradowska, Ewa Karczewska i Jolanta Szyszkowska. Oceniało dobór repertuaru, poziom opanowania tekstu, interpretację i kulturę słowa oraz ogólny wyraz artystyczny. Jej decyzją I miejsce zajęła Natalia Długołęcka, która zaprezentowała utwór K.K. Baczyńskiego „Których nam nikt nie wynagrodzi”. II miejsce wywalczył Jan Karamuz za prezentację wiersza „Budzik” T. Różewicza. Na III miejscu uplasowała się Kinga Puchalska, która wyrecytowała wiersz T. Różewicza „Ocalony”.

Poza konkursem wystąpiła Teresa Paradowska, która zaprezentowała wiersz C.K. Norwida pt. „Małe dzieci”. Młodzież wysłuchała rad i wskazówek mistrza recytacji Jana Długołęckiego. „Poezja, muzyka i malarstwo to dziedziny, które uzupełniają. Wybierając materiał do recytacji, starajcie się znaleźć coś, co jest bliskie tym dziedzinom sztuki. Każdy wiersz jest bowiem gotowym materiałem dla malarzy i kompozytorów ” - przekonywał. Wyrecytował fragmenty „Pożegnania z piramidami” i „Mojej piosnki” C.K.Norwida oraz „Lokomotywy” J. Tuwima.

Zwycięzcy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody. Wszyscy uczestnicy otrzymali książki najwybitniejszych polskich autorów.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Ewa Krysiak

Biuletyn urzędowy

Kontakt w sprawach technicznych

 • Urząd Gminy Długosiodło
  ul. Kościuszki 2
  07-210 Długosiodło
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • tel. 29 64-23-650

Kontakt w sprawie treści strony

 • GCIKSiR w Długosiodle
  ul. Królowej Jadwigi 36
  07-210 Długosiodło
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • tel. 29 74-12-187

www.dlugosiodlo.pl

Witryna prowadzona jest przez Urząd Gminy Długosiodło oraz Gminne Centrum Informacji, Kultury, Sportu i Rekreacji w Długosiodle.

 

Strona korzysta z plików cookie dla celów technicznych. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.