Dzień Europejski w Długosiodle

W piątek, 17 maja, odbył się Dzień Europejski pod hasłem „Bezpieczna Polska w zintegrowanej Europie”. Celem spotkania było przekonanie uczestników wydarzenia, że integracja europejska, oparta na zasadach przestrzegania prawa uzgodnionego przez wszystkich członków wspólnoty oraz wartości wyrażonych w karcie praw podstawowych, gwarantuje bezpieczeństwo. Program przygotowała Fundacja im. Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego MY OBYWATELE UNII EUROPEJSKIEJ, której założycielem jest Olgierd Łukaszewicz.

Rozpoczęto prezentacją książki Alicji Wejner „Azymut wspólna Europa. Jastrzębowski”. Jest ona publicystyczno - literackim portretem wybitnego botanika, wynalazcy, meteorologa, leśnika, klimatologa, ojca ergonomii, krajoznawcy, pedagoga, powstańca listopadowego i autora Konstytucji dla Europy 1831r. - Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego. Następnie głos zabrał dyplomata, ekonomista, wiceminister spraw zagranicznych, ambasador RP przy Unii Europejskiej, wysoki rangą urzędnik Sekretariatu Rady Unii Europejskiej w Brukseli - Marek Grela. Przypomniał, jak powstała idea europejska i jakie zasady panują wśród członków Unii Europejskiej. Podkreślał, że Polska suwerenność może rozwijać się tylko w zjednoczonej Europie - …. suwerenność w Unii Europejskiej to jest poszerzenie suwerenności narodowej, bo mamy wielki wpływ na inne sprawy, na które dawniej nie mieliśmy, uczestniczymy we wszystkich debatach, często dotyczących konfliktów czy problemów. Polska musi pozostać krajem otwartym. Musimy wiązać swoje życie i przyszłość z naszymi sąsiadami … - mówił.

Odbyła się także debata z udziałem ambasadora, Wójta Stanisława Jastrzębskiego, młodzieży i mieszkańców. Debatowano o suwerenności, integracji i problemach współczesnej Europy. Następnie zaprezentowano spektakl teatralny pt. „Romantyczny Testament Jastrzębowskiego – Marzenie o bezpiecznej Europie” w wykonaniu aktorów: Moniki Goździk, Stanisława Banasiuka i Olgierda Łukaszewicza oraz uczniów Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki - Kai Bułatowicz i Jana Karamuza.

„Konstytucja dla Europy 1831” to zapiski kanoniera Jastrzębowskiego, który wraz z towarzyszami broni, walcząc na polu Olszynki Grochowskiej stworzył projekt „Wiecznego Przymierza między Narodami dla zachowania pokoju”. Wiele jego tez, rewolucyjnych na owe czasy, ma kontynuację w dzisiejszej Unii Europejskiej. Dlatego warto o nich pamiętać.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Grzegorz

Biuletyn urzędowy

Kontakt w sprawach technicznych

 • Urząd Gminy Długosiodło
  ul. Kościuszki 2
  07-210 Długosiodło
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • tel. 29 64-23-650

Kontakt w sprawie treści strony

 • GCIKSiR w Długosiodle
  ul. Królowej Jadwigi 36
  07-210 Długosiodło
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • tel. 29 74-12-187

www.dlugosiodlo.pl

Witryna prowadzona jest przez Urząd Gminy Długosiodło oraz Gminne Centrum Informacji, Kultury, Sportu i Rekreacji w Długosiodle.

 

Strona korzysta z plików cookie dla celów technicznych. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.