KOMUNIKAT Powiatowego Lekarza Weterynarii w Wyszkowie

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wyszkowie informuje o wykryciu afrykańskiego pomoru świń u 15 padłych dzików znalezionych na terenie leśnym na terenie gminy Brańszczyk.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wyszkowie informuje, iż w dniu 26 listopada 2021r. otrzymał dodatni wynik badań mówiący o wykryciu afrykańskiego pomoru świń u 15 padłych dzików znalezionych na terenie leśnym w okolicy miejscowości Nowe Budy gmina Brańszczyk. Tusze dzików przekazano do utylizacji pod nadzorem Powiatowego Lekarza Weterynarii w Wyszkowie, a miejsce poddano odkażaniu.

Jest to drugie ognisko afrykańskiego pomoru świń u dzików na terenie powiatu wyszkowskiego. Pierwsze ognisko stwierdzono 6 listopada 2021r. u dzika odstrzelonego w miejscowości Nowe Budy gmina Brańszczyk. Pierwsze i drugie ognisko afrykańskiego pomoru świń u dzików stwierdzono na obszarze objętym ograniczeniami II – strefie różowej.

W związku z powyższym Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wyszkowie, przypomina o obowiązkach w zakresie przestrzegania zasad bioasekuracji w gospodarstwie zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 10 sierpnia 2021r. w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (Dz.U. z 2021 r. poz. 1485), w szczególności: utrzymywania higieny w gospodarstwie, odkażania używanego sprzętu, w tym pojazdów, osobistego wyposażenia, w tym odzieży.

W przypadku podejrzenia wystąpienia ASF u świń należy:

 1. Zgłaszać wszelkie niepokojące oznaki i objawy podejrzenia choroby Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii w Wyszkowie lub lekarzowi weterynarii opiekującemu się stadem lub lekarzowi weterynarii w najbliższej lecznicy weterynaryjnej;
 2. Pozostawić zwierzęta w miejscu przebywania;
 3. Nie wywozić z gospodarstwa zwierząt, zwłok zwierzęcych, produktów pochodzenia zwierzęcego, ściółki, paszy i sprzętu;
 4. Uniemożliwić osobom postronnym dostęp do pomieszczeń lub miejsc, w których znajdują się zwierzęta podejrzane o zakażenie lub chorobę.

W przypadku znalezienia padłego dzika należy:

 1. Oznakować miejsce znalezienia truchła dzika, aby ułatwić ich odnalezienie przez właściwe służby;
 2. Nie dotykać truchła i pozostawić je w miejscu znalezienia;
 3. Zgłosić fakt znalezienia padłego dzika do Powiatowego Lekarza Weterynarii w Wyszkowie lub najbliższej lecznicy weterynaryjnej lub straży miejskiej lub miejscowego koła łowieckiego.
 4. Osobom mającym kontakt z dzikiem lub będącym w jego pobliżu, nakazuje się stosowanie środków bioasekuracji niezbędnych do ograniczenia ryzyka szerzenia się ASF, w tym odkażania rąk i obuwia.
 5. Osoby mające kontakt z dzikiem lub będącym w jego pobliżu, przez 48 godzin po tym fakcie nie powinny wchodzić do miejsc, w których utrzymywane są świnie i nie wykonywać czynności związanych z obsługą świń.
 6. Myśliwi zobligowaniu są do przestrzegania zasad higieny i bioasekuracji w łowisku.

W związku z zagrożeniem ASF zaleca się:

 1. Ograniczyć wchodzenie do lasu.
 2. Nie spuszczać psów ze smyczy;
 3. Nie pozostawiać w lesie odpadków żywnościowych;
 4. Nie wywoływać hałasu, który powoduje płoszenie dzików.

Jednocześnie Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wyszkowie informuje, że na ternie gminy Brańszczyk podejmowane są zorganizowane działania zmierzające do ograniczenia rozprzestrzeniania wirusa ASF.

NIE NISZCZ OGRODZEŃ W PRZEJŚCIACH DLA ZWIERZĄT!

PAMIĘTAJ! Niszcząc ogrodzenia stwarzasz potencjalne ryzyko wystąpienia nowych ognisk choroby na obszarach, gdzie ASF nie występuje! Chroń lokalną gospodarkę rolną, nie niszcz ogrodzeń!

Aktualne informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń dostępne są na stronie internetowej Głównego Inspektoratu weterynarii pod linkiem: https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/afrykanski-pomor-swin

W razie pytań i wątpliwości prosimy o kontakt pod nr tel. 29 742 54 46

Powiatowy Lekarz Weterynarii
w Wyszkowie
Jolanta Pogroszewska-Orszulak

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Radosław Michalak

Biuletyn urzędowy

Kontakt w sprawach technicznych

 • Urząd Gminy Długosiodło
  ul. Kościuszki 2
  07-210 Długosiodło
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • tel. 29 64-23-650

Kontakt w sprawie treści strony

 • GCIKSiR w Długosiodle
  ul. Królowej Jadwigi 36
  07-210 Długosiodło
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • tel. 29 74-12-187

www.dlugosiodlo.pl

Witryna prowadzona jest przez Urząd Gminy Długosiodło oraz Gminne Centrum Informacji, Kultury, Sportu i Rekreacji w Długosiodle.

 

Strona korzysta z plików cookie dla celów technicznych. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.