W poszukiwaniu lokalnych inicjatyw

W
POSZUKIWANIU
LOKALNYCH
INICJATYW

Ogłoszenie o naborze wniosków w Konkursie
"W POSZUKIWANIU LOKALNYCH INICJATYW"
realizowanym w ramach Programu Dom Kultury + Inicjatywy lokalne 2014.

Gminne Centrum Informacji, Kultury, Sportu i Rekreacji ogłasza nabór wniosków o dofinansowanie w Konkursie "W poszukiwaniu lokalnych inicjatyw" realizowanym w ramach Programu Dom Kultury + Inicjatywy lokalne 2014.

Celem Konkursu jest nawiązanie i pogłębienie współpracy między Gminnym Centrum Informacji, Kultury, Sportu i Rekreacji w Długosiodle a aktywnymi społecznie i kulturalnie mieszkańcami gminy Długosiodło, odkrywanie i rozwijanie ich kulturotwórczego potencjału oraz realizacja ich inicjatyw.

Przedmiotem konkursu jest projekt inicjatywy lokalnej, który zakłada realizację zadania z zakresu działalności społeczno-kulturalnej, wspierania rozwoju społeczności lokalnej, wspierania i upowszechniania kultury, jest autorskim pomysłem wnioskodawcy, przeprowadzonym we współpracy z Gminnym Centrum Informacji, Kultury, Sportu i Rekreacji w Długosiodle, skierowanym do społeczności lokalnej i realizowanym na terenie gminy Długosiodło. Termin realizacji projektu inicjatywy musi zawierać się w okresie od 28 sierpnia do 30 października 2014 roku.

Konkurs skierowany jest do mieszkańców gminy Długosiodło występujących jako grupa nieformalna lub organizacja pozarządowa.

Gminne Centrum Informacji, Kultury w Długosiodle zapewnia przy realizacji projektu inicjatywy wsparcie finansowe, infrastrukturalne i merytoryczne. Realizacja wybranych inicjatyw dofinansowana będzie ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury + Inicjatywy lokalne 2014.

Maksymalna kwota dofinansowania projektu wynosi 5 tys. zł. Wnioski na udostępnionym formularzu oraz płycie składać należy drogą pocztową (na adres: Gminne Centrum Informacji, Kultury, Sportu i Rekreacji , ul. Mickiewicza 15, 07-210 Długosiodło) bądź osobiście w Gminnym Centrum Informacji, Kultury, Sportu i Rekreacji (w godz. 10-16) w nieprzekraczalnym terminie od dnia 6 lipca do 18 lipca 2014 roku (decyduje data wpływu). Wszelkie informacje można uzyskać pod nr. tel. 29 64-23-679

Załączniki do pobrania:

 


W miesiącu maju Gminne Centrum Informacji, Kultury, Sportu i Rekreacji zainicjowało projekt „W poszukiwaniu lokalnych inicjatyw” Jego realizacja była możliwa dzięki środkom finansowym Narodowego Centrum Kultury, przyznawanym w ramach program Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2014.

Ważnym założeniem było dotarcie z informacją o przedsięwzięciu do jak najliczniejszej liczby mieszkańców gminy, szczególnie tych, którzy dotychczas nie uczestniczyli w lokalnym życiu kulturalnym. Drugim ważnym celem było odkrycie choćby najmniejszych przejawów oddolnej działalności kulturalnej mieszkańców i przekonanie ich do współtworzenia oferty.

W związku z tym zorganizowano cykl spotkań (wywiadów grupowych): w Długosiodle, Sieczychach, Prabutach, Jaszczułtach, Chrzczance Włościańskiej i Starym Bosewie. Rozmawiano o roli Centrum Kultury w gminie, potrzebach kulturalnych i możliwych wspólnych działaniach z lokalną społecznością. Dzięki tym rozmowom uczestnicy mogli poznać siebie nawzajem oraz dowiedzieć się więcej o indywidualnych predyspozycjach i działaniach poszczególnych osób. Mieli możliwość wspólnej dyskusji nad udziałem w życiu kulturalnym. Efektem tych spotkań było zwiększenie świadomości funkcjonowania Gminnego Centrum Informacji, Kultury, Sportu i Rekreacji oraz rozwinięcia swoich pomysłów na ciekawe inicjatywy w gminie. Dzięki tym rozmowom mieszkańcy mogli oddziaływać na siebie motywująco. Zaczęły więc kiełkować pomysły na zorganizowanie wolnego czasu.

Celem ankiet również było rozpoznanie potrzeb kulturalnych mieszkańców naszej gminy oraz lepsze dopasowanie oferty Gminnego Centrum Informacji, Kultury, Sportu i Rekreacji do ich potrzeb, predyspozycji i zainteresowań a także zaangażowanie ich samych w jej współtworzenie.

Warsztaty, w których uczestniczyła głównie młodzież i dzieci dorosłych uczestników spotkań, inspirowały do podejmowania nowych działań, zachęcały do realizowania własnych pomysłów i marzeń.

Nad przebiegiem projektu czuwa animator Narodowego Centrum Kultury, Pani Danuta Kucińska, która inspiruje nas do aktywności i działania.

Załącznik do pobrania:

 


 


Konkurs „W poszukiwaniu Lokalnych Inicjatyw” realizowany w ramach Programu Dom Kultury + Inicjatywy lokalne 2014 został rozstrzygnięty. Poniżej publikujemy listę wniosków rozpatrzonych pozytywnie.

Komisja przyjęła do realizacji następujące projekty:

 1. „Niech połączy nas muzyka” – międzypokoleniowe warsztaty muzyczne
 2. Znikające rękodzieło sposobem na nudę
 3. Warsztaty teatralne dla seniorów
 4. „Kolorowy Świat bukietów”
 5. „Bądź aktywny” – warsztaty artystyczne
 6. Przyjazna świetlica

Dziękujemy za wszystkie zgłoszone inicjatywy i gratulujemy wybranym pomysłodawcom!

Informujemy, że podmioty, które otrzymają dofinansowanie, w terminie do 8 lipca 2014 r. zobowiązane są do przedstawienia aktualizacji projektu, uwzględniającej faktyczną kwotę przyznanego dofinansowania brutto oraz modyfikację zakresu merytorycznego i finansowego. Wszelkie niezbędne informacje oraz pomoc w tym zakresie beneficjenci otrzymają podczas spotkania w Gminnym Centrum Informacji, Kultury, Sportu i Rekreacji. Prosimy o zgłaszanie się w godzinach od 9.00 do 13.00.


W ramach realizacji zadania Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2014 – część II trwają działania związane realizacją wybranych inicjatyw:


Niech połączy nas muzyka” – międzypokoleniowe warsztaty muzyczne

W projekcie bierze udział grupa pań, w tym panie z klubu seniora „Niezapominajka”, które połączyła miłość do muzyki i śpiewu pod kierunkiem Zbigniewa Zdunka. Warsztaty muzyczne pozwalają im się realizować w zakresie szkolenia głosu (ćwiczenia emisjne, oddechowe, śpiewanie wielogłosowe) oraz pobudzają wyobraźnię muzyczną. Wynikiem spotkań muzycznych będzie recital dla mieszkańców gminy oraz wyjazd do teatru „Roma” na spektakl muzyczny „Zdobyć, porzucić utrzymać” 8 listopada.


Znikające rękodzieło sposobem na nudę

Grupa „Pozytywnie zakręceni” z Chrzczanki Włościańskiej zorganizowała warsztaty dla kobiet, które uczą się od seniorek zamieszkujących okoliczne miejscowości szydełkowania, robienia na drutach, plecenia chodników. Razem też tańczą zumbę z instruktorem Pawłem Skibińskim. Prace powstałe podczas warsztatów zostaną wyeksponowane na wystawie w dniu 11 listopada. 26 października uczestnicy warsztatów wyjeżdżają do Zagrody Kurpiowskiej w Kadzidle Oddziału Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Uczestnicy projektu postanowili kontynuować rozwijanie swoich umiejętności rękodzielniczych.


Warsztaty teatralne dla seniorów

Projekt polega na ćwiczeniu dykcji, pewności scenicznej, braku lęku i budzenie zaufania do partnerów scenicznych. Kształcą umiejętność pracy zespołowej, a także zdolność stałego słuchania i reagowania na akcje partnerów scenicznych. Jednym z głównych celów jest działanie całościowe, integracja w działaniu ciała i emocji. Seniorzy byli też na spektaklu teatralnym „Pocztówki z Europy”. Przedstawienie teatralne w wykonaniu seniorów można obejrzeć w sobotę 25 października w świetlicy wiejskiej w Starym Bosewie.


„Kolorowy Świat bukietów”

Warsztaty kierowane są do wszystkich tych osób, które zachwycają się otaczającym pięknem roślin i przyrody. Odbywają się w Świetlicy środowiskowej w Jaszczułtach. Na warsztatach uczestnicy poznają podstawowe zasady florystyki, czyli sztuki układania kompozycji kwiatowych. Podczas warsztatów omawiane są trendy, jakie panują obecnie w bukieciarstwie, zasady komponowania bukietów, poszczególne gatunki roślin, z których można układać bukiety. Warsztaty mają na celu zainspirować uczestników do uruchomienia ich kreatywności i wyrażenia siebie poprzez swoje prace. Uczestnicy warsztatów odwiedzili też giełdę kwiatową w Warszawie i zobaczyli florystyczny pokaz oraz zwiedzili ogród botaniczny.


„Bądź aktywny” – warsztaty artystyczne

Warsztaty odbywają się w miejscowości Kalinowo. Rozpoczął je plener malarski połączony z imprezą integracyjną. Było ognisko, gry i zabawy sprawnościowe. Przeprowadzono konkurs malarski pt. „Moje wakacje”. Dzieci, młodzież i dorośli poznają tajniki pracy w drewnie (wykonują ozdoby ze sklejki, kory i drewna), decoupage, malowania węglem, farbami, pastelami, malowania na szkle, tworzenia ozdób z gipsu oraz elementy krawiectwa. Uczestnicy bez względu na wiek aktywnie i twórczo spędzają czas wolny razem, zdobywają nowe umiejętności, rozwijają zainteresowania i odkrywają nowe talenty. Warsztaty zakończy wystawa prac powstałych w ich trakcie.


Przyjazna świetlica

Projekt realizowany jest w świetlicy w Grądach Szlacheckich Uczestnicy warsztatów tanecznych uczą się tańca ludowego pod kierunkiem instruktora przy akompaniamencie muzyków ludowych. Po zakończeniu kursu młodzież i dorośli zorganizują potańcówkę z poczęstunkiem dla uczestników projektu. Oprawę muzyczną wydarzenia zapewnią muzycy, którzy „przygrywali” podczas nauki tańca. Warsztaty oraz impreza podsumowująca projekt są doskonałą okazją do międzypokoleniowej integracji lokalnej społeczności.

Ewa Krysiak

Biuletyn urzędowy

Kontakt w sprawach technicznych

 • Urząd Gminy Długosiodło
  ul. Kościuszki 2
  07-210 Długosiodło
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • tel. 29 64-23-650

Kontakt w sprawie treści strony

 • GCIKSiR w Długosiodle
  ul. Królowej Jadwigi 36
  07-210 Długosiodło
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • tel. 29 74-12-187

www.dlugosiodlo.pl

Witryna prowadzona jest przez Urząd Gminy Długosiodło oraz Gminne Centrum Informacji, Kultury, Sportu i Rekreacji w Długosiodle.

 

Strona korzysta z plików cookie dla celów technicznych. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.