Przyroda

Przyroda Gminy Długosiodło

Niemal równinne tereny Długosiodła pokryte w znacznej części lasami Puszczy Białej i rozlewiskami Narwi, urozmaicają niewielkie pagórki wydm, łagodnie zarysowana dolina rzeki Wymakracz oraz bagienne obniżenie terenu.

Spotyka tu się również tzw. oczka wodne oraz niewielkie leśne bagienka, będące siedliskiem rzadkich gatunków fauny i flory. Tereny gminy Długosiodło kryją niepowtarzalne bogactwa przyrody. Zróżnicowane środowisko stanowi z jednej strony Kurpiowska Puszcza Biała, pokrywająca północno-wschodnią część gminy, z drugiej Dolina Narwi, która zaliczana jest do obszarów o największej różnorodności biologicznej w klimacie umiarkowanym. To raj dla miłośników wędrówek po drogach, dróżkach i bezdrożach, gotowych na poznanie tego, co stworzyła natura. Wśród łąk i lasów wije się największa w okolicy rzeka – Wymakracz, która w rejonie wsi Ruda i Grądy Szlacheckie uchodzi do Narwi. W pradolinie Narwi z podmokłymi dolinami rzek Wymakracz, Ostrówek, Struga oraz w rejonie bagna Pulwy swoje schronienie znalazło dzikie ptactwo i różnorodne gatunki zwierząt. Nad uchodzącym do Narwi Ostrówkiem znajduje się miejscowość Małaszek, unikalna ze względu na potężną osadę ptactwa.

Lasy Puszczy Białej wchodzą w skład Zielonych Płuc Polski będących jednym z najbogatszych pod względem szaty fauny i flory regionów Europy. Nierzadko spotkać tu można dęby, topole białe, olsze czarne, modrzewie czy jałowce pospolite. W zaroślach gnieździ się ptactwo, a także drobne płazy i gady. W lesie podejść można dzika czy niespodziewanie natknąć się na jelenia. Szczególny charakter równinnemu krajobrazowi nadają wydmy, rozciągające się nieopodal Przetyczy, porośnięte lasem sosnowym.

Gmina Długosiodło obfituje w podmokłe tereny, gdzie występuje wiele (również chronionych) gatunków fauny i flory. Dolina Wymakracza, rzeki wijącej się wśród łąk i lasów, jest bogata w zbiorowiska roślinności wodnej, szuwarowej i łąkowej. Rozległe moczary Narwi są świetną ostoją ptaków. Dolina tej rzeki jest miejscem rozrodu bielika. Oprócz gatunków pospolitych jak np. kaczki krzyżówki, występują gatunki rzadkie i charakterystyczne dla doliny i związane z nieskażonymi terenami. Należą do nich bataliony, derkacze, kaczki świstun, błotniaki łąkowe, kuliki wielkie. Oprócz ptaków występują pospolite ssaki. Najciekawsze z nich to łosie, wydry oraz bobry.

Na terenie przykościelnym rośnie najstarsze i najtęższe drzewo Puszczy Białej. Jest to dąb szypułkowy "Jan" posadzony w 1481 roku. Mierzy 25 metrów, a w obwodzie ma około 650 cm. Dąb, jako pomnik przyrody został objęty ochroną prawną w 1973 roku.

 

Bory sosnowe obfitują w bogactwo runa leśnego. Amatorzy grzybów, borówek i jagód znajdą tu swoiste eldorado.

 

Na terenach polodowcowych, przy małych zagłębieniach wodnych spotyka się las liściasty z bogatym podszyciem i ukwieconym runem leśnym.

 

"A gdzie twoja fantazja Wymakraczu mały, Gdzie wiosenne kaprysy, lipcowe dasania, Tylko w wiernej pamięci i w snach pozostanie, Twój slalom po dolinie, twój humor wspaniały" Józef Bułatowicz

 

Rzeka Narew wraz z dopływami reprezentuje wysokie wartości przyrodnicze i krajobrazowe. Piękne i ciche tereny nadnarwiańskie przyciągają na wypoczynek znanych ludzi kultury, sztuki i polityki.

 

Nadnarwiańskie szuwary i pobliską kępę upodobała sobie rodzina łabędzia niemego.

 

Pośród kwietnych łąk spotkać można objętego ochroną storczyka kukawkę.

 

W gościnne strony przyciągają bociany. Prawie każda wieś może pochwalić się przynajmniej jednym bocianim gniazdem. W okolicach Pecyny i Lipniaku Majoratu można spotkać bociana czarnego, który rzadko daje się fotografować. Pola, łąki i zarośla zamieszkuje liczne ptactwo.

 

Na obszarze gminy dominują gleby bielicowe wytworzone z piasków luźnych. Na tych mało urodzajnych glebach przeważa uprawa zbóż.

Znaczącym elementem krajobrazu gminy są lasy stanowiące pozostałość dawnych kompleksów puszczańskich Puszczy Białej. Ogólna powierzchnia lasów wynosi około 6500 ha. Przeważajcymi typami siedlisk leśnych jest bór świeży i bór mieszany. W drzewostanach dominującym gatunkiem jest sosna. Na piaszczystych wymach spotkać można samotnie rosnące sosny z rozłożystą, koroną. W leśnych kniejach zamieszkują: sarna, dzik, lis, jeleń, wędrowny łoś oraz pospolite szaraki.

 

W starych drzewostanach sosnowych o naturalnym stanie florystycznym rośnie widłak goździsty i jałowcowaty podlegjący całkowitej ochronie. O stanie czystości powietrza świadczy duża ilość mchów i porostów.

 

W obniżeniach terenu spotykane są lasy łęgowe z przewagą olszyny oraz gęstym podszytem jarzębiny i kruszyny. Osobliwością naszych terenów są Bagna Pulwy rozciągające się w zachodniej części gminy, pomiędzy rzeką Narew a linią kolejową. Rosną tam nieliczne stanowiska rosiczki okrągłolistnej. Pospolicie występującą rośliną terenów podmokłych jest knieć błotna, zwana kaczeńcem.

 

Niewielka rzeczka Ostrówek zachwyca swoim urokiem każdego miłośnika natury. Najurokliwsze zakątki rzeczki to meandry na odcinku Wólka Piaseczna – Lipnik. Można tu zaobserwować ślady bobrów. Ostrówek to ostoja ptactwa wodnego. Usłyszeć, a czasami nawet można zobaczyć żurawia, w zaroślach wodnych łyskę, nad polami szybującego myszołowa oraz leśnych lekarzy- dzięciołów.

 

W starorzeczu Narwi spotkać można objęty całkowitą ochroną grążel żółty, grzybień biały, kosaciec żółty oraz pospolite płazy i mięczaki.

 

Ekologicznie nieskażone tereny porasta mniszek lekarski. Ceniona od dawna w medycynie roślina zielarska zbierana jest przez miejscową ludność jako lek na drobne dolegliwości.

 

Gatunki motyli

 

Uważny obserwator dostrzeże ukryty w zieleni fascynujący mikroświat.

 

Częstym elementem w krajobrazie łąk jest rosochata wierzba. Użytki zielone stanowią podstawę hodowli wielu zwierząt gospodarskich.

Ewa Krysiak

Biuletyn urzędowy

Kontakt w sprawach technicznych

 • Urząd Gminy Długosiodło
  ul. Kościuszki 2
  07-210 Długosiodło
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • tel. 29 64-23-650

Kontakt w sprawie treści strony

 • GCIKSiR w Długosiodle
  ul. Królowej Jadwigi 36
  07-210 Długosiodło
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • tel. 29 74-12-187

www.dlugosiodlo.pl

Witryna prowadzona jest przez Urząd Gminy Długosiodło oraz Gminne Centrum Informacji, Kultury, Sportu i Rekreacji w Długosiodle.

 

Strona korzysta z plików cookie dla celów technicznych. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.