Gmina Długosiodło

29 lutego 1944 r. we wspomnieniach mieszkańców gminy Długosiodło

Ocena 0/5

29 lutego 1944 r. we wspomnieniach mieszkańców gminy Długosiodło

29 lutego 1944 roku żołnierze Wehrmachtu przeprowadzili akcję pacyfikacyjną Długosiodła, rozciągając pierścień obławy na Bosewo Nowe, Kornaciska, Budy Przetycz, Chorchosy i Pecynę Nową.

W wyniku akcji terrorystycznej spędzono na plac przy szkole ok. 300 schwytanych osób. W trakcie przesłuchań zakatowano 9 mężczyzn a znaczną część po wielogodzinnych torturach wywieziono do Warszawy na Pawiak i do Ostrowi Mazowieckiej na gestapo. Już nigdy nie wrócili do domu, zakatowani, zabici, zamordowani w więzieniach i obozach zagłady. O wielu z nich słuch zaginął.Ich pamięci poświęcony jest film, przywołujący tragiczne wydarzenia sprzed 77 lat.

powrót do kategorii
Poprzedni Następny
Spodobała Ci się informacja? Zostaw nam swoją opinię
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!
Twoja ocena
Ocena (0/5)

Pozostałe
aktualności