Gminny Konkurs Ekologiczny „Czyste powietrze w Gminie Długosiodło”
Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Gminy Długosiodło oraz uczniów szkół, których organem prowadzącym jest Gmina Długosiodło, do udziału w konkursie o tematyce ekologicznej.
Celem konkursu jest popularyzacja wiedzy na temat ochrony powietrza oraz prawidłowych nawyków i zachowań zapobiegających zanieczyszczeniu powietrza, zachęcenie do podejmowania praktycznych działań na rzecz ochrony powietrza, a także rozwijanie świadomości ekologicznej i poczucia odpowiedzialności za stan środowiska.
Konkurs zostanie przeprowadzony w czterech kategoriach wiekowych. Zadaniem uczestników jest wykonanie prac konkursowych:
Kategoria 1 – dzieci przedszkolne:
- Temat: zanieczyszczenie powietrza i smog;
- Forma: praca plastyczna 2D – format min A4 max A3;
- Technika: dowolna technika plastyczna (np. rysowanie, malowanie, wyklejanie, wydzieranie, wycinanie, kolaż);
- Ilustracja lub plakat, przedstawiające problem zanieczyszczenia powietrza i smogu – jego przyczyny, związane z nim zagrożenia lub sposoby przeciwdziałania.
Kategoria 2 – dzieci klas I-III szkoły podstawowej:
- Temat: oszczędność zasobów naturalnych;
- Forma: praca przestrzenna 3D, wielkość max 50 cm x 50 cm x 50 cm;
- Technika: dowolna technika plastyczna z wykorzystaniem materiałów naturalnych, surowców wtórnych lub materiałów przyrodniczych (papier, makulatura, drewno, sznurki, wełna, filc, butelki, kartony, opakowania po artykułach spożywczych, nakrętki, mech, liście, szyszki, patyki, żołędzie, kora, itp.);
- Praca może przedstawiać dowolny przedmiot, który powinien być jednak użyteczny (np. rzeźba, zabawka, makieta do odgrywania scenek, dekoracja, przedmiot użytku codziennego, część garderoby). Praca powinna kreatywnie wykorzystywać zasoby naturalne i surowce wtórne;
- Wykonana praca przestrzenna powinna być trwała, odporna na drobne uszkodzenia.
Kategoria 3 – dzieci klas IV-VIII szkoły podstawowej:
- Temat: ograniczanie niskiej emisji;
- Forma: praca plastyczna w formie komiksu, powinna być wykonana na 2-4 oddzielnych planszach formatu A4; każda z plansz powinna składać się z minimum 4 kadrów; ponumerowane plansze powinny tworzyć spójną opowieść.
- Komiks to forma graficzna łącząca rysunek z tekstem literackim, umiejscowionym w charakterystycznych dymkach oddających dialog między postaciami lub z boku obrazków jako tekst narratora. Historia przedstawiona jest za pomocą rysunków (kadrów) powiązanych ze sobą w czasie i opowiadających konkretne wydarzenia.
- Technika: dowolna technika plastyczna (np. rysowanie, malowanie, wyklejanie, wydzieranie, wycinanie, kolaż);
- Praca powinna mieć postać komiksu, przedstawiającego problem niskiej emisji, którego celem jest nakłonienie czytelników do zmiany przyzwyczajeń, wezwanie do podjęcia działania w kierunku obniżenia niskiej emisji lub skłonienie do refleksji nad problemem i nad własnym postępowaniem.
Kategoria 4 – młodzież szkół ponadpodstawowych i dorośli:
- Temat: poprawa efektywności energetycznej, oszczędzanie energii, wykorzystanie OZE;
- Forma: film o dowolnej konwencji (np. reportaż, wywiad, film dokumentalny, teledysk) o długości nieprzekraczającej 120 sekund; film powinien być dostarczony wraz z wypełnioną kartą zgłoszenia drogą elektroniczną na adres b.kielczewska@dlugosiodlo.pl za pomocą transferu danych lub osobiście na dysku pamięci;
- Technika: dowolna technika nagrywania;
- Film powinien przedstawiać ciekawe, pomysłowe i prośrodowiskowe rozwiązania techniczne związane z poprawą efektywności energetycznej, wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii albo oszczędzaniem energii cieplnej lub elektrycznej, które w efekcie prowadzą bezpośrednio lub pośrednio do poprawy stanu jakości powietrza.
W konkursie przewidziano atrakcyjne nagrody rzeczowe dla autorów najlepszych prac w każdej kategorii.
Prace konkursowe należy dostarczyć do Urzędu Gminy Długosiodło, ul. T. Kościuszki 2, 07-210 Długosiodło, pokój 17 lub 18 w terminie do 16 października 2024 roku do godz. 16:00 lub drogą elektroniczną (w przypadku filmów), wraz podpisaną kartą zgłoszenia. W przypadku uczestnika niepełnoletniego karta zgłoszenia musi zostać podpisana przez rodzica lub opiekuna prawnego.
Szczegółowe zasady konkursu dostępne są w załączonym regulaminie.
Gminny konkurs ekologiczny „Czyste powietrze w Gminie Długosiodło” realizowany jest w ramach zadania pn. „Przeprowadzenie działań edukacyjnych w zakresie ochrony powietrza na terenie gminy Długosiodło” współfinansowanego ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!