80. rocznica Akcji w Sieczychach
80 lat temu, 20 sierpnia 1943 r., w ataku na posterunek graniczny w Sieczychach poległ Tadeusz Zawadzki „Zośka”. Akcja była częścią działania dywersyjnego o kryptonimie „Taśma”, przeprowadzonego przez oddziały dyspozycyjne Kedywu Komendy Głównej i Okręgu Warszawskiego.
Jednostki dywersyjne wykonały 23 ataki na posterunki na linii granicznej między Generalnym Gubernatorstwem a ziemiami polskimi wcielonymi do Rzeszy. Głównym celem akcji miało być zademonstrowanie sprzeciwu wobec rozdzielenia przez Niemców sztuczną granicą polskich ziem i manifestacja jedności narodowej, na którą nie miały wpływu wprowadzone przez Niemców podziały państwa polskiego. Kierownictwo walki konspiracyjnej powierzyło to zadanie miejscowym oraz kilku oddziałom warszawskim, w tym dowodzonemu przez ppor hm. Armii Krajowej Tadeusza Zawadzkiego ps. „Zośka”. Oddział miał wyeliminować posterunek, mieszczący się we wsi Sieczychy. Walka zakończyła się sukcesem ale zginął w niej ideowy przywódca i lider warszawskich harcerzy „Zośka”. Dwóch innych żołnierzy zostało lżej rannych. Podczas niemieckiego odwetu śmierć poniosło także czterech mieszkańców Sieczych, którzy udostępnili wozy konne do ewakuacji rannych, ciała „Zośki” oraz zdobyczy z miejsca akcji - Antoni, Stanisław i Aleksander Pakieła oraz Piotr Ślubowski. Dwaj zmarli w następstwie tortur podczas śledztwa, dwaj pozostali – w obozie w Auschwitz.
W 80. Rocznicę tego wydarzenia w Sieczychach licznie zgromadziła się młodzież, środowiska harcerskie, zaproszeni goście i mieszkańcy gminy. Wojskową asystę honorową pełniły 22 Wojskowy Ośrodek Kartograficzny, 55 batalion lekkiej piechoty 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej i Jednostka Wojskowa Komandosów z Lublińca. Mszę polową w intencji poległych odprawił ks. ppłk Robert Krzysztofiak. Przybyłych na uroczystość powitał wójt Stanisław Jastrzębski. Listę gości otwierali Major Jakub Nowakowski ps. Tomek, rodziny Żołnierzy Batalionów „Zośka” i „Parasol” oraz rodziny mieszkańców wsi Sieczychy aresztowanych i zamordowanych przez Niemców za pomoc udzieloną harcerzom. Gospodarz gminy przywołał postać Tadeusza Zawadzkiego przypominając zebranym, że jego postawa m.in. dała fundamenty wolnej Polsce. Zaapelował, by na tych fundamentach budować pokój i dobrobyt naszej ojczyzny. Głos zabrali goście: minister Henryk Kowalczyk, poseł Parlamentu Europejskiego Jarosław Kalinowski, przewodniczący Społecznego Komitetu Opieki nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionów „Zośka” i „Parasol” Piotr Sikorski, zastępczyni prezydenta Warszawy Aldona Machnowska-Góra oraz Członek Zarządu Fundacji Nie zapomnij o nas - Karolina Bałdyga.
Pomnik, który został odsłonięty podczas uroczystości, został zrealizowany przez fundację Nie zapomnij o nas, z inicjatywy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Autorem pomnika jest Artysta - Rzeźbiarz Maciej Aleksandrowicz.
Po krótkiej modlitwie i poświęceniu pomnika oficer Wojska Polskiego odczytał Apel Pamięci. Kończyły go słowa, które powinno się zawsze pamiętać:
Do Was się zwracam, potomni! Stojąc przed odsłoniętym dziś pomnikiem ppor. hm. Tadeusza Zawadzkiego ps. „Zośka”, przywołujemy ofiarę krwi i życia, jaką przyszło złożyć tysiącom żołnierzy polskich w obronie wolności i niepodległości Ojczyzny.
Utrwalone w zbiorowej pamięci wydarzenia z lat II wojny światowej stanowią testament, który zobowiązuje nas do godnego upamiętniania jej ofiar.
Niech Ich postacie i czyny utrwalone w tradycji oręża polskiego i naszej świadomości, będą dla wszystkich Polaków przykładem patriotyzmu, wierności i miłości do Ojczyzny oraz gotowości służenia Jej w potrzebie.
CHWAŁA BOHATEROM!
CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!
Po złożeniu kwiatów przed pomnikiem „Zośki” i płytą na szkole upamiętniającą mieszkańców Sieczych z programem patriotycznym wystąpili uczniowie szkoły w Sieczychach i harcerze Hufca ZHP w Wyszkowie „Rój Promienistych”.
Tłum mieszkańców z wielkim zaciekawieniem obejrzał rekonstrukcję ataku na strażnicę w Sieczychach. Można było poczuć klimat i przeżycia jego uczetników. Na pikniku historycznym z warsztatami i wystawami, na którego organizację Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Długosiodło pozyskało środki z Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Można było obejrzeć White-ciężarówkę z 1916 r., obejrzeć film w zrekonstruowanym pojeździe Renault cv 22 model z 1916 r. , uszyć opaskę na epokowych maszynach na korbkę z 1916 r. Była wystawa broni i wyposażenia Armii Krajowej.
Wszyscy uczestnicy wydarzenia zostali poczęstowani żołnierską grochówką. Ciastem swojego wypieku częstowały gospodynie z Sieczych.
Organizatorem uroczystości była Gmina Długosiodło, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Długosiodło, Społeczny Komitet Opieki nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionów „Zośka” i „Parasol” i Szkoła Podstawowa w Sieczychach.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!