Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej
12 lipca obchodzony jest Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Święto zostało ustanowione w 2017 roku z inicjatywy Polskiego Stronnictwa Ludowego, w hołdzie mieszkańcom polskich wsi, którzy wykazali się patriotyczną postawą w czasie II wojny światowej.
II wojna światowa wyróżniała się szczególnym okrucieństwem i zbrodniami ludobójstwa. Trudno dziś młodym ludziom wyobrazić sobie skalę tych zbrodni i cierpienia. Ludzie ginęli nie tylko w niemieckich obozach zagłady i obozach koncentracyjnych ale również w masowych egzekucjach. W Lipniaku Majoracie miała miejsce jedna z najkrwawszych akcji pacyfikacyjnych przeprowadzonych przez Niemców w okupowanej Polsce.
Późnym latem 1944 roku w okolicy wioski przebywało kilkuset uciekinierów przed działaniami wojennymi. Byli to w większości przybysze z terenów na lewym brzegu Bugu, którzy mieli nadzieję, że duży masyw leśny, jakim była Puszcza Biała, będzie dobrym miejscem schronienia. Okoliczności sprawiły jednak, że znaleźli się obszarze największej i najbardziej krwawej niemieckiej akcji pacyfikacyjnej skierowanej przeciwko polskiej wsi, której głównymi wykonawcami były oddziały Wehrmachtu. 2 września w godzinach rannych wieś została ostrzelana przez niemieckie transportery opancerzone, a kilka godzin później przez okolice wsi przeszła niemiecka obława, podczas której na miejscu rozstrzeliwano pojedyncze osoby i małe grupki. Schwytanych rozstrzelano z broni maszynowej nad trzema zbiorowymi mogiłami. Zginęli niemal wszyscy, tylko nielicznym udało się ujść z życiem. Niemcy mordowali wszystkich bez względu na płeć i wiek – także kobiety, starców i małe dzieci.
W tym szczególnym dniu władze gminy złożyły kwiaty pod pomnikiem ofiar wojny w Lipniaku Majoracie.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!