Sprawdzaj firmy podające się za operatorów programu „Czyste Powietrze”
Uważaj na firmy, które zapraszają Cię na spotkanie i nakłaniają do współpracy, powołując się na partnerstwo w programie, a często też bezprawnie posługując się znakami graficznymi „Czystego Powietrza” czy instytucji zarządzających programem. Bądź czujny, zapytaj o tego wykonawcę w swojej gminie. I niech Cię nie zmyli fakt, że spotkanie konsultacyjne dla mieszkańców jest organizowane w wynajętej sali gminy czy urzędu.
Przypominamy, że ogólnopolski pogram „Czyste Powietrze” – pod nadzorem Ministerstwa Klimatu i Środowiska – wdrażany jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, we współpracy z szesnastoma wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej, gminami w całej Polsce (mamy ponad 2 tys. zaangażowanych JST) oraz wybranymi bankami. Wszystkie te instytucje – w tym listę gmin prowadzących punkty konsultacyjno-informacyjne „Czystego Powietrza” i banków oferujących Kredyt Czyste Powietrze – znajdziesz na oficjalnej stronie programu: czystepowietrze.gov.pl. Nie promujemy w naszym programie konkretnych urządzeń i materiałów, ani firm wykonawczych czy instalacyjnych, dlatego sprawdzaj z kim współpracujesz i co wybierasz, bo robisz to na własne ryzyko.
Kto jest operatorem programu „Czyste Powietrze”?
Obecnie trwa też pilotaż operatorów programu „Czyste Powietrze”, którzy są uprawnieni na podstawie stosownych umów lub porozumień do wspierania naszych beneficjentów w uzyskaniu dotacji, przeprowadzeniu i rozliczeniu przedsięwzięcia, ale tylko w dwóch województwach. W pozostałych nie prowadzimy tego typu działań.
Na terenie Małopolski w naszym imieniu działa 5 operatorów prywatnych ze specjalnymi identyfikatorami (więcej pod linkiem: czystepowietrze.gov.pl/partnerzy/operatorzy/malopolskie)
oraz 23 gminnych, z kolei w województwie świętokrzyskim mamy 28 gminnych operatorów (czystepowietrze.gov.pl/partnerzy/operatorzy).
W żadnym innym województwie nie prowadzimy programu operatorskiego, dlatego bądź uważny, gdy ktoś puka do Twoich drzwi i wspierając się znakiem graficznym programu, czy nazywając się operatorem lub partnerem „Czystego Powietrza” namawia do współpracy przy uzyskaniu dotacji na wymianę kopciucha i termomodernizację Twojego domu. Są to nieuczciwe praktyki, wykorzystujące Twoją niewiedzę i mogące skończyć się konsekwencjami finansowymi (np. będziesz musiał oddać zaliczki, które w Twoim imieniu i za Twoją zgodą pobierze nieuczciwy wykonawca).
Niebawem operatorzy w całej Polsce
Przy okazji informujemy, że na bazie doświadczeń z dwóch wspomnianych pilotaży, pracujemy nad ogólnopolskim programem operatorów „Czyste Powietrze”, którzy będą w zasięgu ręki naszych wnioskodawców w każdym województwie. Takie rozwiązanie planujemy na 2025 r., o jego szczegółach będziemy informowali m.in. na stronie programu: czystepowietrze.gov.pl. Tymczasem uważaj, sprawdzaj i nie daj się naciągnąć nieuczciwym firmom.
Komunikat WFOŚiGW w Warszawie z dnia 23.10.2024
Ostrzeżenie przed osobami podszywającymi się pod pracowników WFOŚiGW w Warszawie z dnia 23.10.2024
Szanowni Państwo
W związku z pojawiającymi się zgłoszeniami dotyczącymi osób podszywających się pod pracowników WFOŚiGW w Warszawie pragniemy przypomnieć, że:
- Jedynymi osobami uprawnionymi do wizyt domowych są pracownicy Zespołu Kontroli Zewnętrznej w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Każdy pracownik WFOŚiGW w Warszawie, przyjeżdzający na kontrolę ma przy sobie upoważnienie do kontroli podpisane przez Prezesa WFOŚiGW w Warszawie. Przed przybyciem na miejsce kontroli, WFOŚiGW w Warszawie zawsze uprzedza Beneficjenta o terminie planowanej wizyty.
Jak reagować w przypadku wątpliwości czy osoba, która przyszła z wizytą domową jest pracownikiem?- Poproś o okazanie upoważnienia do przeprowadzenia kontroli oraz poproś do wglądu o dokument potwierdzający tożsamość tej osoby,
- W razie wątpliwości natychmiast skontaktuj się z WFOŚiGW w Warszawie pod numerem telefonu 22 50 44 128 w celu potwierdzenia czy osoba podająca się za pracownika WFOŚiGW w Warszawie jest faktycznie zatrudniona w WFOŚiGW w Warszawie i upoważniona jest do przeprowadzenia kontroli,
- W przypadku oszustwa/korupcji zgłoś sprawę odpowiednim służbom oraz do WFOŚiGW w Warszawie pod numerem telefonu 22 50 44 128
- Pracownicy WFOŚiGW w Warszawie nie wykonują połączeń telefonicznych do Wnioskodawców/Beneficjentów i osób współpracujących z zastrzeżonych numerów telefonów.
- Pracownicy WFOŚiGW w Warszawie nigdy nie składają propozycji, iż w zamian za przekazanie określonej kwoty pieniędzy, wniosek o dofinansowanie/płatność zostanie rozpatrzony w pierwszej kolejności.
Uwaga! W WFOŚiGW w Warszawie wnioski o dofinansowanie/płatność rozpatrywane są wg daty wpływu wniosku do Funduszu. - Pracownicy WFOŚiGW w Warszawie nie posługują się plakietkami z napisem „Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie”.
- WFOŚiGW w Warszawie informuje, że nie współpracował i nie współpracuje z żadną firmą wykonawczą ani consultingową w ramach realizowanych projektów (w tym: P.P. „Czyste Powietrze”, P.P. „Moja Woda”, P.P. „Agroenergia”).
- WFOŚiGW w Warszawie w Warszawie informuje, iż nie wykonuje akcji promocyjnych poprzez inne firmy. WFOŚiGW w Warszawie nie podpisał też z żadną firmą współpracy celem promowania działań WFOŚiGW w Warszawie.
WFOŚiGW w Warszawie zaleca zachowanie ostrożności oraz weryfikację przedłożonych Państwu do podpisu dokumentów.
W przypadku wystąpienia każdej z wyżej opisanej sytuacji należy skontaktować się z WFOŚiGW w Warszawie na wskazany powyżej numer telefonu.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!