Środki na realizację zadań w ramach programu „Ochrona Ludności i Obrona Cywilna na lata 2025 – 2026”

Wójt Gminy Długosiodło informuje, że w wyniku złożonego wniosku do Wojewody Mazowieckiego nasza gmina w ramach dotacji celowej pozyskała 336 736,74 zł na realizację zadań w ramach programu „Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej na lata 2025–2026”. Środki te pochodzą z budżetu państwa i stanowią część realizacji Wojewódzkiego Programu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej na rok 2025.
Dofinansowanie zostało przyznane w dwóch obszarach tematycznych:
Obszar II – Zabezpieczenie logistyczne i zapewnienie ciągłości dostaw.
W ramach tego obszaru gmina otrzyma środki na uzupełnienie zasobów infrastruktury niezbędnej do realizacji zadań ochrony ludności cywilnej.
Zadanie pn. „Zakup magazynu i wyposażenia do ochrony ludności i obrony cywilnej dla Gminy Długosiodło”.
Zadanie obejmowało zakup dwóch kontenerów morskich jako magazynów OLiOC oraz niezbędnego sprzętu m.in.: odzieży ochronnej przeciwchemicznej, zbiornika elastycznego do magazynowania wody pitnej o pojemności 5000 l, zestawów do ratownictwa medycznego z wyposażeniem minimalnym R1, podręcznego sprzętu gospodarczego, masek z filtropochłaniaczem, rękawiczek jednorazowych, maseczek trzywarstwowych, worków na piasek, woderów, peleryn przeciwdeszczowych, kamizelek ratunkowych, pomp do wody zanieczyszczonej, osuszaczy powietrza, nagrzewnic olejowych, agregatu prądotwórczego, latarek, zbiornika na paliwo z dystrybutorem – 5000 l, rękawic gumowych chemoodpornych, śpiworów, koców, łóżek polowych.
Obszar IV – Edukacja, szkolenia oraz baza i zaplecze szkoleniowe
Zadanie pn. „Szkolenie z zakresu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej w Długosiodle”.
W ramach zadania z Programu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej na lata 2025-2026 przeprowadzono cykl szkoleń z zakresu obrony cywilnej i ochrony ludności dla pracowników urzędu i podległych jednostek organizacyjnych. W szkoleniu brało udział 40 osób – pracownicy urzędu, dyrektorzy szkół, kierownicy jednostek organizacyjnych. W ramach zadania zorganizowano również szkolenie dla mieszkańców (96 osób) oraz szkolenie z zakresu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy dla strażaków-ratowników (10 osób). Szkolenia pozwoliły na pogłębienie wiedzy i umiejętności z obszaru identyfikacji zagrożeń, oceny prawdopodobieństwa wystąpienia wypadków i ciężkości ewentualnych obrażeń, a także w zakresie doboru odpowiednich środków ochrony. Pozwoliło to na opracowanie skutecznych planów eliminacji lub minimalizacji ryzyka zawodowego, co bezpośrednio przełożyło się na poprawę bezpieczeństwa i higieny pracy.
Realizacja zadania przyczyniła się do znaczącego podniesienia poziomu bezpieczeństwa na terenie Gminy Długosiodło, poprawy gotowości do reagowania w sytuacjach kryzysowych oraz skutecznego wykorzystania zakupionego sprzętu. Zadanie odpowiada na realne potrzeby gminy wynikające z rosnącego ryzyka powodzi, awarii infrastruktury oraz zagrożeń związanych ze zmianami klimatycznymi, a także spełnia wymagania wynikające z obowiązujących przepisów prawa w zakresie ochrony ludności i obrony cywilnej.



- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!