Mural znajduje się w Parku za kościołem. Powstaje w trakcie letnich plenerów organizowanych przez Urszulę i Macieja Zalegów z Fundacji Homo Homini przy współpracy z Gminnym Centrum Informacji, Kultury, Sportu i Rekreacji w Długosiodle. Stojąc przed malowidłem zostajemy wprowadzeni w iluzję obecności na podwórku wiejskim.
Dzieło jest pracą zbiorową, zrealizowaną przez grupę młodych artystów pod kierownictwem artystycznym Wieńczysława Pyrzanowskiego. Ekipa artystów tworzących mural to: Dominika Małgowska, Zuzanna Trzcińska, Ola Jamiołkowska, Łukasz Dymiński, Julian Sulikowski, Anna Bojas, Grażyna Bany, Helena Wieczorek i Matylda Pyrzanowska.
Druga część ma długość 5 metrów i wysokość 2,7 metra. Przedstawia scenę ugniatania kapusty. Ta cześć malowidła powstała w 2013 roku.
Trzecia część murala ma także 5 metrów długości i 2,7 metra wysokości. Przedstawia scenę prania nad potokiem i powstała w 2014 roku.
Gmina Długosiodło, otoczona lasami, jest rajem dla grzybiarzy. Dlatego w 2017 roku powstał kolejny mural, przedstawiający scenę grzybobrania.
W rocznicę 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości powstał mural przedstawiający przejeżdżające przez Długosiodło wojsko.
Scena ukazuje wydarzenie z powstania styczniowego - oddział powstańczy w lesie. Ten zryw powstańczy masowo poparli miejscowi chłopi i to z ich udziałem stoczono bitwę na uroczysku Bykowce pod Łączką. Projekt tego fragmentu powstał na podstawie zaginionego we wrześniu 1939 roku w Warszawie obrazu Maksymiliana Gierymskiego „Alarm w obozie powstańczym”. Do dziś zachowała się jedynie czarno-biała fotografia tego dzieła sztuki. Mural jest próbą rekonstrukcji barwnej, ale przede wszystkim jego współczesną interpretacją.
Epizod z Powstania Listopadowego. Na pierwszym planie artylerzyści konni Królestwa Polskiego pędzą galopem na stanowisko ogniowe a armata szykowana jest do ostrzału pozycji rosyjskich. Na dalszym planie widać płk Józefa Bema dowodzącego operacją. Działo się to pod Ostrołęką w dniu 26 maja 1831 roku. Wcześniej polskie wojsko stoczyło zwycięskie potyczki pod Przetyczą i Długosiodłem.
Obraz przedstawia oddział 1 Wielkopolskiej Brygady Kawalerii Narodowej pod dowództwem brygadiera Antoniego Madalińskiego . Żołnierze maszerowali w okolicy Długosiodła, kierując się z Ostrołęki do Krakowa, gdzie dołączyli do innych oddziałów powstańczych Insurekcji Kościuszkowskiej, a następnie wzięli udział w bitwie pod Racławicami w kwietniu 1794 roku. Pierwsza wersja orderu Virtuti Militari (cnoty wojennej) z 1792 r. oraz odznaczenie przyznawane do dzisiaj. Wątek odznaczenia pojawił się na muralu z okazji 230. rocznicy jego ustanowienia.