XVI Wielkie Grzybobranie

W minioną niedzielę wszystkie drogi prowadziły do Długosiodła. Po raz szesnasty Gmina Długosiodło wraz z Lasami Państwowymi zaprosiły do udziału w Wielkim Grzybobraniu. I choć o poranku pogoda nie nastrajała optymistycznie, wydarzenie przyciągnęło wielu entuzjastów i miłośników grzybobrania. Powitali ich wójt Stanisław Jastrzębski i nadleśniczy Waldemar Wańczyk, zachęcając jednocześnie do odkrywania uroku lasów Puszczy Białej.

Do udziału w tegorocznym grzybobraniu zgłosiło się 13 drużyn. W sumie zebrały aż 113,41 kg grzybów. Drużyna aktorska z serialu „Na sygnale” - Lea Oleksiak, Monika Mazur, Agata Załęcka i Tomasz Piątkowski - zebrała 9,5 kg grzybów. W kategorii dziennikarzy zwyciężyło wydawnictwo Rynek Instalacyjny (13,1 kg), II miejsce zajęła ekipa TVP Polonia (8,6 kg). Spośród samorządowców najlepszymi grzybiarzami okazali się przedstawiciele Gminy Wyszków, którzy uzbierali 11,6 kg. II miejsce zajęła ekipa Powiatowego Urzędu Pracy (11,1 kg), III – Starostwa Powiatowego w Wyszkowie (10,57 kg).
Królową grzybobrania została Aleksandra Dzierżawa, a królem – Jan Kachel.

Ogromnym zainteresowaniem uczestników cieszyły się stoiska z potrawami regionalnymi. Sołectwa i grupy przygotowały tego dnia prawdziwą ucztę dla kubków smakowych. Pierogi i pyzy z grzybami, kartacze, grzybowe potrawki - nie sposób wyliczyć wszystkich dań serwowanych przez gospodynie z całej gminy. Jak zwykle ustawiła się bardzo długa kolejka do zupy grzybowej serwowanej przez organizatorów.

Trudne zadanie miały więc komisje wyłaniające najsmaczniejsze kąski. Spośród potraw z grzybami najwyższą notę otrzymała grzybowa roladka wykonana przez sołectwo Łączka. II miejsce zajęła rolada ze szpinakiem i leśnymi grzybami zgłoszona przez Zespół Szkół w Długosiodle, III – fantazja pod kurką grupy „Nasza struga”.

Najsmaczniejszą potrawę myśliwską przyrządzili myśliwi z koła łowieckiego „Barbara”. II miejsce ex aequo zajęły koła: „Bekas”, „Bór”, „Kamionka”, „Dzik” obwód 194, „Dzik” obwód 193, „Leszczyna” i „Lis”.

Wśród leśnych nalewek porzeczkowa nalewka Ilony Magdaleny Świercz okazała się bezkonkurencyjna. II miejsce zajęło ziołowe co nieco Moniki Banaszek, III – cytrynówka na leśnym miodzie zgłoszona przez sołectwo Stare Suski.

Ogromną dawką emocji dla publiczności były zawody drwali. Wymagały od zawodników wielkiej zręczności i doświadczenia. I miejsce zajął Cezary Gęsich, II - Andrzej Rutkowski, III – ex aequo Sebastian Wanat, Andrzej Wiśniewski, Krzysztof Mirosław Zając i Ryszard Chełchowski.

Pokaz ptaków drapieżnych w wykonaniu grupy sokolniczej „Rabiec” cieszył się ogromnym zainteresowaniem uczestników wydarzenia. Podziwiali m.in. sokoły i myszołowy.

Las to jednak nie tylko „dary” i korzystanie z uroków przyrody. Społeczeństwo też musi spełniać obowiązki wobec lasu. Stąd też pomysł na edukację poprzez zabawę i rozrywkę podczas Wielkiego Grzybobrania. Lasy Państwowe w swoich namiotach prezentowały liczne ekspozycje upowszechniające wiedzę o środowisku leśnym i zrównoważonej gospodarce leśnej. Dzięki temu z roku na rok rośnie świadomość wspólnej odpowiedzialności za stan przyrody.

Dużo działo się również na scenie. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Sieczychach przygotowali na tę okazję inscenizację bajki o Czerwonym Kapturku a chór Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Wyszkowie i Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Akteon” zadbały o muzyczny akcent wydarzenia.

Do łez rozśmieszał publiczność kabaret „Jurki”, do tańca porwały zespoły „Nixon”, „The OrchestRose” oraz „Markus P”. Imprezę poprowadził dziennikarz radiowy Paweł Sztompke.

Wielkie Grzybobranie było doskonałą okazją do wręczenia honorowego obywatelstwa gminy Długosiodło Wojciechowi Kwiatkowskiemu, emerytowanemu już nadleśniczemu Nadleśnictwa Wyszków. Podobne wyróżnienie kilka lat temu otrzymał jego poprzednik Waldemar Żmijewski. Akt nadania tytułu odczytała przewodnicząca rady Maria Gałązka, która wręczyła go wraz z wójtem Stanisławem Jastrzębskim i zastępcą Ewą Karczewską.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Grzegorz

Biuletyn urzędowy

Kontakt w sprawach technicznych

 • Urząd Gminy Długosiodło
  ul. Kościuszki 2
  07-210 Długosiodło
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • tel. 29 64-23-650

Kontakt w sprawie treści strony

 • GCIKSiR w Długosiodle
  ul. Królowej Jadwigi 36
  07-210 Długosiodło
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • tel. 29 74-12-187

www.dlugosiodlo.pl

Witryna prowadzona jest przez Urząd Gminy Długosiodło oraz Gminne Centrum Informacji, Kultury, Sportu i Rekreacji w Długosiodle.

 

Strona korzysta z plików cookie dla celów technicznych. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.