Obchody 79. rocznicy niemieckiej zbrodni we wsi Lipniak-Majorat
Akcja „Burza”, przeprowadzona przez Polskie Państwo Podziemne i konspiracyjne siły zbrojne, to jedna z najdramatyczniejszych kart naszej historii. Była świadectwem, że Polska żyje i zbrojnie upomina się o swoje suwerenne prawa. To był symbol polskiej wolności. Jeden z ważnych rozdziałów tych heroicznych wydarzeń miał miejsce w okolicach nadleśnictwa w Pecynce, ważnego ośrodka konspiracyjnego Puszczy Białej. Stoczono tu bitwę, która była jedną z największych zmagań partyzanckich Armii Krajowej.
Gdy ucichły odgłosy walki, Niemcy rozpoczęli eksterminację ludności cywilnej okolicznych miejscowości, by ukarać ją za pomoc partyzantom. Brutalne akcje represyjne dotknęły w pierwszym rzędzie mieszkańców gminy Długosiodło oraz uciekinierów koczujących w Puszczy Białej. 2 września, we wsi Lipniak-Majorat, przeprowadzono najdramatyczniejszą i najbardziej brutalną akcję pacyfikacyjną. Przez wieś i pobliskie pola przeszła niemiecka obława. Przeszukiwano całą okolicę i spędzano wszystkich, bez względu na wiek i płeć. Zatrzymanym stawiano zarzut współpracy z partyzantką. Mężczyznom kazano wykopać głębokie doły i rozpoczęto masakrę. Ofiary ustawiano w rzędach na skraju wykopów i rozstrzeliwano z broni maszynowej. Śmierć poniosło 448 osób. Zidentyfikowano 129 ofiar – 15 mężczyzn, 59 kobiet oraz 55 dzieci.
Co roku w Lipniaku Majoracie i Pecynce oddajemy hołd poległym partyzantom i cywilom, którzy zapłacili wysoką cenę za bycie Polakiem. Masowy mord dokonany na kilkuset osobach naznaczył tę ziemię na zawsze. 2 września uroczystość rozpoczęła się w Lipniaku Majoracie gdzie tragiczne wydarzenia z 1944 roku przedstawiła m. in. Elwira Sawicz-Bakuła - wnuczka śp. Eugeniusza Bębenka, pochodzącego z położonej w pobliżu Broku miejscowości Bojany, który stracił w Lipniaku Majoracie trzech członków rodziny. Hołd zamordowanym mieszkańcom Długosiodła, Wiśniewa, Bojan, Brańszczyka, Poręby, okolic Ostrowi Mazowieckiej, Broku, Izabelina, Sokołowa Podlaskiego, Sterdyni i Stoczka Węgrowskiego złożyli Marszałek Województwa Adam Struzik, Starosta Powiatu Wyszkowskiego Wojciech Kozon, władze Gminy Długosiodło i sąsiednich gmin, organizacje pozarządowe, młodzież i mieszkańcy.
Pomnik ofiar w Lipniaku Majoracie został w tym roku odnowiony ze środków pozyskanych od Samorządu Województwa Mazowieckiego. W ramach zadania powstał m. in. mural przedstawiający sceny z tragicznych wydarzeń jakie wydarzyły się w męczeńskiej wsi Puszczy Białej w Gminie Długosiodło. Odsłonięcia tego wielkoformatowego dzieła dokonali Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Wójt Gminy Stanisław Jastrzębski i autor projektu muralu Wieńczysław Pyrzanowski. W intencji poległych modlił się z zebranymi Ksiądz Kanonik Zygfryd Żebrowski. W hołdzie poległym przedstawiciele władz samorządowych, organizacji i szkół złożyli wiązanki biało – czerwonych kwiatów i zapalono znicze. Dalsza część uroczystości odbyła się w Pecynce. Tu, przy Pomniku Poległych w Bitwie pod Pecynką, odbyła się Msza Święta Polowa, Apel Pamięci, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy. W uroczystościach uczestniczyły poczty sztandarowe szkół i organizacji społecznych.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!