Bakterie Legionella w instalacjach ciepłej wody w budynkach
Komunikat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Wyszkowie o bakteriach legionelli w instalacjach ciepłej wody w budynkach
Legionella najlepiej rozwija się w wodzie o temperaturze 38–42°C, przez co bardzo często pojawia się w instalacjach z wodą ciepłą i tam bardzo szybko się namnaża. Zdarza się też, że bakterie bytują w instalacjach z zimną wodą, jednak w niższych temperaturach nie dochodzi do tak szybkiego rozwoju. Jest kilka dodatkowych czynników, które przyczyniają się do jeszcze szybszego rozwoju bakterii Legionella. Należą do nich: osady takie jak rdza czy kamień kotłowy, substancje biologiczne oraz miejsca ze znacznie spowolnionym przepływem wody – są to na przykład ślepe odcinki instalacji lub zbyt duże bojlery.
Najczęstszą przyczyną zakażeń bakteriami Legionella jest ich wdychanie razem z aerozolem wodnym, czego skutkiem mogą być choroby układu oddechowego o łagodnym lub ciężkim przebiegu (Legionelloza – choroba legionistów).
Należy podkreślić, że szczególnie niebezpieczne są sytuacje sprzyjające powstawaniu drobnocząsteczkowych pyłów wodnych (aerozoli – krople o średnicy mniejszej niż 5 μm), np. przez prysznice, fontanny czy klimatyzację.
Badania przeprowadzane przez inspekcję sanitarną w próbkach wody ciepłej pobranych w szpitalach i budynkach zamieszkania zbiorowego wykazują, że jeżeli temperatura wody ciepłej jest poniżej 50°C, jest duże prawdopodobieństwo, że instalacja wodociągowa jest skolonizowana przez bakterie Legionella sp.
Jeśli przez dłuższy czas przebywałeś poza domem, zanim wejdziesz pod prysznic, puść strumień gorącej wody na kilka minut.
W celu ograniczenia ryzyka związanego z występowaniem bakterii Legionella sp. w wodzie należy wprowadzić następujące działania w swoich budynkach:
- Sprawdzić temperaturę wody ciepłej w instalacji.
- Utrzymywać temperaturę ciepłej wody powyżej 55°C, natomiast zimnej poniżej 20°C, co wiąże się z właściwą izolacją rur.
- Nie dopuszczać do stagnacji wody w instalacji lub jej częściach, co wiąże się z zapewnieniem w budynku systemu wody cyrkulującej.
- Przepłukiwać nieużywane krany, prysznice co najmniej przez kilka minut raz w tygodniu.
- Wprowadzić okresowe przegrzewanie wody (temperatura nie niższa niż 70°C).
W celu uzyskania szerszych informacji prosimy o kontakt z Powiatową Stacją Sanitarno Epidemiologiczną w Wyszkowie ul. Ignacego Daszyńskiego 28 pod numerem telefonu 297423245 w. 26
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!